Erişilebilirlik

Hava Kirliliği Öldürüyor


Yeni bir araştırma, Amerika’da hava kirliliğiyle ölüm oranları arasındaki bağlantıyı ortaya koyuyor. Bu konudaki haber pek iç açıcı değil. Hava kirliliğinin insan sağlığını etkilediği, kalp ve solunum hastalıklarına yolaçtığı biliniyor. Ancak Amerikan Tıp Derneği’nin kısaca JAMA diye anılan dergisinde yayınlanan yeni bir araştırma, motorlu araçlar ve enerji tesislerinden çıkan egzost gazlarının yolaçtığı kirliliğin öldürücü olabileceğini gösteriyor.

Yale Üniversitesi Ormancılık ve Çevre Araştırmaları Bölümü’nden Doçent Michelle Bell, araştırmayı, Johns Hopkins Üniversitesi Bloomberg Halk Sağlığı Okulu’ndan meslektaşlarıyla birlikte yaptı. Bell, “Araştırmamız Amerika’da ozon tabakasındaki hasarla ölümler arasındaki bağlantıyı gösteren kuvvetli deliller verdi. 95 büyük kentsel alanı inceledik ve ölüm oranının, hava kirliliğinin yüksek olduğu haftalarda arttığını belirledik,” dedi.

Araştırma, hava kirliliğiyle ilgili standartlarını yeniden değerlendirmek isteyen ve kısaca EPA olarak bilinen Amerika Çevre Koruma Dairesi tarafından finanse edildi. Bilimadamları, araştırma kapsamında, Amerika nüfusunun yüzde 40’ının yaşadığı 95 kentte son 14 yılda kaydedilen ozon seviyesini inceledi.
Doktor Bell’e göre, incelenen 95 kentte hava kirliliği düzeyinin üçte bir oranında düşürülmesi yılda 4 bin kişinin hayatını kurtarabilir. Oran daha da düşürülürse daha çok hayat kurtarmak mümkün. Çevre Koruma Dairesi, standartlarını gözden geçirirken bu bulguları dikkate alacak. Doktor Bell, halkın da bu konuda yardımcı olabileceğine inanıyor: "Kamu taşımacılığından yararlanmak ve daha az otomobil kullanmak gibi yollar denenebilir. Enerji tüketimini azaltacak her önlem kirlilik seviyesini de düşürür.” Uzmanların hedefi, daha temiz ve sağlıklı bir hava ve hava kirliliğinin yolaçtığı ölümleri azaltmak.

XS
SM
MD
LG