Erişilebilirlik

Kofi Annan'dan Nükleer Silah Uyarısı


Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, kısa bir süre sonra nükleer silahlara sahip ülkelerin sayısında ani bir artış görüleceğini söyledi.

Genel Sekreter, Almanya’da düzenlenen güvenlik konferansında yaptığı konuşmada, Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması’nın mevcut sorunları aşmaya yetmediğini belirtti. Annan tüm ülkeleri, başta denetim kuralları olmak üzere, bu alanda ortak hareket etmeye çağırdı.

Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer de konferansta, İran’a sert bir mesaj göndererek, uranyum zenginleştirme faaliyetlerine yeniden başlaması halinde Tahran’ın durumunun, Güvenlik Konseyi’ne sevk edilebileceğini söyledi.

Almanya, Fransa ve İngiltere, nükleer silah programını tamamen sona erdirmesi için İran’la görüşmeler yapıyor.

Öte yandan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Annan, Almanya’daki Güvenlik Konferansı sırasında Irak’taki duruma da değindi. Genel Sekreter, bu ülkedeki güvenlik operasyonlarının sorumluluğunu, örgütünün devralmasının zayıf bir ihtimal olacağını söyledi ve örgütün daha çok, yeniden imar çalışmaları üzerinde yoğunlaşmayı tercih ettiğini belirtti.

Genel Sekreter, konferansta, Avrupa ve NATO’yu da Sudan’ın Darfur bölgesindeki şiddetin sona erdirilmesi için daha fazla çaba göstermeye çağırdı.

XS
SM
MD
LG