Erişilebilirlik

Kıbrıs’ta Yeni Açılımlar


Uzun süredir belirgin bir durgunluk içinde olan Kıbrıs konusunda sonunda olumlu olarak değerlendirilebilecek bir takım kıpırdanmalar yaşanmaya başladı. Avrupa Birliği Komisyonu’nun Kıbrıslı Türklerin izolasyondan kurtarılması için önemli bir unsur olarak gördüğü Yeşil Hat Tüzüğü’nün genişletilmesi konusunda uzlaşmaya varıldı.

Avrupa Birliği Komisyonu yetkililerinin verdikleri bilgiye göre, üç alanda Yeşil Hat Tüzüğü’nde iyileştirmeye gidildi. Bunlardan ilkini, kuzeyden güneye yapılması planlanan ticaretin kapsamının genişletilmesi oluşturuyor. Varılan uzlaşı çerçevesinde Kıbrıs’ta üretilen ve işlenen ürünler ticaret kapsamına alınıyor. Kıbrıslı Türklerin üzerinde ısrarla durdukları narenciye ürünlerine ilişkin kısıtlamalar da gevşetildi. Bu alanda iyileştirme sağlanan bir başka unsuru ise hayvansal ürünler oluşturuyor.

Uzlaşıya varılan bir başka alanı ise Rum ve Avrupa Birliği vatandaşlarının kuzeyden güneye geçerken yanlarında götürebilecekleri mallar oluşturuyor. Mevcut uygulamaya göre Yeşil Hat’ı geçen ziyaretçiler Kuzey Kıbrıs’tan sadece 30 euro tutarını aşmayan miktardaki malları güneye geçirebiliyorlardı. Avrupa Birliği Komisyonu bu limitin artırılarak 175 euroya çıkarılmasını talep etti. Ancak Rumların itirazı sonucunda 130 euro üzerinde anlaşıldı. Yapılan iyileştirmeler çerçevesinde bir paket sigara ve yarım litre alkollü içecek olarak belirlenen diğer kısıtlamalar da iki paket sigara ve bir litre alkollü içki olarak yeniden düzenlendi.

Üzerinde anlaşmaya varılan son unsuru ise kuzeyle güney arasındaki geçiş noktalarının artırılması oluşturuyor. Varılan uzlaşıya göre iki yeni geçiş noktasının açılması gündemde. Bunlardan ilki Güzelyurt’taki Bostancı geçiş noktası ikincisi ise Lefkoşa’daki Lokmancı Barikatı mevkii.

Avrupa Birliği Komisyonu Genişleme Genel Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan Kıbrıs Türk Toplumu Görev Gücü şefi olarak görev yapan Leopold Maurer’in adada yürüttüğü temasların sonucunda varılan uzlaşının hayata geçirilebilmesi için onay sürecine girmesi gerekiyor. Bu çerçevede, Komisyon bu uzlaşıyı Avrupa Birliği Konseyi’ne sunacak. Dönem Başkanı Lüksemburg’un önereceği bir tarihte ise, Birlik bakanları yapılan değişikliklere onay verecekler.

Kıbrıslı Türkler açısından izolasyondan kurtulmanın asıl yolu olan doğrudan ticaret konusunda ise henüz bir kıpırdanma sağlanamadı. Bu konuda Rumlar sert tutumlarını korumayı sürdürüyorlar. Rumların bu tavrına karşın Avrupa Birliği Komisyonu gelişmelerden umutlu. Komisyon kaynaklarına göre gerek Kıbrıs Türk Toplumu için oluşturulan yeni birim gerekse Yeşil Hat Tüzüğü’nde sağlanan iyileştirmeler gelecekteki olumlu açılımların habercisi.

XS
SM
MD
LG