Erişilebilirlik

Irak'ta Özel Güvenlik Önlemleri


Irak’ta 30 Ocak seçimleri için özel güvenlik önlemleri aliniyor. Ramadi, Felluce ve Musul gibi çatismalara sahne olan kentlerin bulundugu el-Anbar ve Ninevah illerinde, Sünnileri sandik basina çekmek için ayni gün kütüklere yazilip oy verme hakki tanindi.

Irak hükümeti ayrica ülkenin 18 il ve bagli kentlerinde seyahati kisitlamayi planliyor. Bombali saldirilari önlemek için oy verme yerleri trafige kapatilacak. Çokuluslu kuvvetlerin desteginde onbinlerce Irak asker ve polisinin görev yapacagi seçim günü Ulusal Bayram ilan edilecek.

Öte yandan Irak’in güneyinde radikal Sii lider Muktada el Sadr’in yüzlerce yandasi hükümet binalari önünde protesto gösterisi düzenledi. Basra, Amarah ve Kut kentlerindeki gösterilerde elektrik ve benzin kisitlamalarina son verilmesi istendi.

Bu arada, Bagdat’ta çok siki korunan Yesil Bölge yakinina en az üç havan mermisi düstü ancak cankaybi olmadi.

Irak Savunma Bakanina suikast girisimi haberi ise yetkililer tarafindan dogrulandi. "El Hayat" gazetesinde çikan haberde, Saddam yanlilari tarafindan egitilen kadin suikastçinin, bakanin odasina girerek silah çektigi ancak ates edemeden bayildigi bildirilmisti.

XS
SM
MD
LG