Erişilebilirlik

Başkan Bush'dan  Mahmud Abbas'a Davet


Baskan Bush, Filistin Baskanlik seçimlerini kazanan Mahmud Abbas’i, Ortadogu baris süreciyle ilgili görüsmeler için Washington’a davet etti.

Bush, bu daveti dün, Mahmud Abbas’i telefonla arayarak basarisini kutlarken yapti. Beyaz Saray, görüsmeler için henüz takvim belirlenmedigini açikladi. Bush yönetimi Abbas’dan önce Yaser Arafat’in yönetimiyle görüsme yapmayi reddediyordu.

Abbas, Pazar günü düzenlenen Filistin Baskanlik seçimlerini açik farkla kazandi. Abbas’in liderliginde Israil’le baris görüsmelerin yeniden baslamasi umut ediliyor. Israil Basbakani Ariel Sharon’un Mahmud Abbas’i kisa zamanda görüsme yapmaya çagirmasi bekleniyor. Gözlemciler, Abbas’in seçimleri açik farkla kazanmasinin, siddete dayanmayan yöntemlerle bir Filistin devleti olusturma hedefine hizla ilerlemesine yardimci olacagini belirtiyorlar.

Filistinli seçim yetkilileri, Abbas’in oylarin yüzde 62 virgül 3’ünü kazandigini açikladi. Abbas’in rakibi Mustafa Barguti ise, oylarin ancak yüzde 19 virgül 8’ini alabildi.

Siyasi gözlemciler, Abbas’in seçimi açik farkla kazanmasiyla, barisçil bir sekilde bagimsiz bir Filistin devleti kurulmasi için gerekli güce sahip oldugunu belirtiyor.

XS
SM
MD
LG