Erişilebilirlik

Vaadedilen Yardımların Miktarı Yarım Milyar Dolar Oldu


Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, Güneydoğu Asya ülkelerindeki felaketzedeler için vaadedelin yardım miktarının yarım milyar Dolara ulaştığını açıkladı.

Annan, yardımın yarısını Dünya Bankası’nın sağlayacağını bildirdi.

Birleşmiş Milletler, gelecek hafta yeni bir yardım çağrısı daha yapacak. Afetin yol açtığı zarar 13 milyar Dolar olarak tahmin ediliyor.

İtalya, afetten zarar gören ülkelerin borçlarının silinmesi için Sekizler Grubu’nu toplantıya çağırdı. Amerika Dışişleri Bakanı Colin Powell borçların affı ile, uluslar arası bir bağış konferansı toplanması önerisini destekledi. Bakan böyle bir toplantının önümüzdeki hafta yapılabileceğini belirtti.

Kanada söz konusu ülkelerin borçlarını affetti. Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Paris Kulübü olarak bilinen ülkelerin alacaklarının silinmesini destekledi.

Bu arada Endonezya Dışişleri bakanı, bölge ülkeleri liderlerinin gelecek Perşembe günü Jakarta’da toplanacağını açıkladı. Zirveye ayrıca Amerika, Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık örgütü de katılacak.

Amerikan Yardımına Özel Sektör Katkısı

Amerikan Hükümeti’nin deprem ve sunami kurbanlarına 35 milyon Dolar’lık yardımının yanı sıra Amerikalılar ve özel şirketler de ihtiyaç sahiplerine maddi katkıda bulunuyor.

Dünyanın en büyük ilaç şirketlerinden Pfizer 35 milyon Dolar maddi yardımın yanı sıra, bölgeye ilaç da göndereceğini açıkladı. Yardım yapacak ilaç şirketleri arasında, Johnson and Johnson, Abbott Laboratories ve Bristol-Myers Squibb de yer alıyor.

Nike, Wall-Mart ve CitiGroup da en az birer milyon Dolar yardım sözü verdi.

Amazon adlı Internet’ten mal pazarlayan şirketin müşterileri, Kızıl Haç için 4 buçuk milyon Dolar yardım topladı. Starbucks adlı kafeler zinciri, 100 bin Dolar bağış yaparken, gelecek ay satacağı her yarım kilo Sumatra kahvesi için ikişer Dolar daha bağış yapacağına açıkladı.

Bu arada, Güney Asya’daki afet kurbanları için çeşitli yollardan Amerikalılar her gün milyonlarca Dolar nakit paranın yanı sıra ihtiyaç malzemesi de topluyor.

Microsoft şirketinin kurucusu Bill Gates de vakfı aracılığıyla üç milyon Dolar yardımda bulundu.

XS
SM
MD
LG