Erişilebilirlik

"Tarihin En Büyük Yardım Operasyonu"


Dünyada bugüne kadar girişilen en büyük yardım operasyonunda, uluslararası kuruluşlar, Güney ve Güneydoğu Asya’da tsunami felaketinde evsiz kalan milyonlarca kişiye temiz su ve gıda ulaştırmaya çalışıyor.

Birleşmiş Milletler, yardım çalışmalarını dünya çapında şu ana kadarki en büyük operasyon olarak niteledi. BM Genel Sekreteri'nin Afet İşlerinden Sorumlu Yardımcısı Jan Egeland, milyonlarca afet kurbanına gıda, su, malzeme ve ilaç yardımlarını koordine etmenin hayati önem taşıdığını belirtti.

Egeland Başkan Bush’un Amerika, Avustralya, Japonya ve Hindistan arasında kısa ve uzun vadeli çalışmalar için bir koalisyon kurulduğunu belirten açıklamasını memnuniyetle karşıladığını belirtti. BM yetkilisi yardımın şu anda, her gün binlerce kişinin hayatını kurtarmakta olduğunu söyledi ve 6 Ocak’ta uluslararası bir yardım çağrısı yapılacağını bildirdi.

İspanya 70 milyon, Amerika, Kanada ve Fransa 30 ila 35, Fransa ile Avusturalya 30 milyon Dolara yaklaşan yardım taahütünde bulundu. Almanya Başbakanı Gerhard Schroeder, Endonezya ve Somali’nin borçlarının silinmesi yönünde talepte bulunacağını söyledi.

Felaketin maddi bilançosu milyarlarca doları buluyor.

XS
SM
MD
LG