Erişilebilirlik

Deprem ve Deniz Kabarmasından Etkilenen Dokuz Ülkede Ölü Sayısı 22 bin'i Geçti


Deprem ve yarattığı okyanus dalgalarından etkilenen ülkelere uluslararası yardım ulaştırılıyor.

Yetkililer bölgede yardım personaline aylarca ihtiyaç duyulacağını belirtiyor. Yardım görevlileri, özellikle temiz su ihtiyacının karşılanması ile sudan geçebilecek salgın hastalıkları önleyici çalışmalar yapıyor.

Kızılhaç ve Kızılay örgütleri 6 milyon Dolar acil yardım istedi. Papa John Paul da uluslararası toplumu acil yardım göndermeye çağırdı. Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği bölge ülkelerine yardım ekipleri gönderirken, Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü bölgeye tonlarca tıbbi malzeme sevk etti.

Hint Okyanusu tabanında meydana gelen deprem ve yol açtığı deniz kabarması yüzünden ölenlerin sayısının 22,000'i geçtiği tahmin ediliyor. Acil yardım ekipleri Endonezya adalarından Afrika'nın doğu kıyılarına kadar, Hint Okyanusunu çevreleyen ülkelerde kıyı kent ve köylerine ulaştıkça kayıpların sayısı artıyor.

Richter ölçeğine göre 9.0 şiddetindeki deprem, son 40 yılda kaydedilen bütün depremlerden büyük. Depremin denizde yol açtığı ve tsunami adı verilen dev dalgalar Hindistan, Sri Lanka ve Endonezya'da binlerce kişinin ölümüne yol açtı. Tayland, Burma ve Maldiv Adaları'nda ölenler oldu. Sri Lanka'da ölenlerin sayısının 11,000'e yaklaştığı ve çok sayıda insanın hala kayıp olduğu bildiriliyor. Endonezya'da ise yaklaşık 4,500 kişi öldü.

Deprem karada en çok Endonezya'da Sumatra adasının kuzey ucundaki Aceh vilayetinde hasara yol açtı. Yüksekliği 10 metreye ulaşan dalgalar yüzünden kıyılarda birçok yapı yıkıldı, tekneler karaya vurdu. Denize sürüklenerek boğulanların cesetlerinin de karaya vurmaya başladığı bildiriliyor. Pazar sabahı erken saatte meydana gelen büyük deprem ve deniz kabarmasından sonra Endonezya'nın Sumatra adasıyla Hindistan'ın Andaman ve Nicobar adalarında 20'den fazla artçı sarsıntı kaydedildi. Hindistan yetkilileri ise güney eyaletleri ile Andaman Adaları'nda 6,000'den fazla ölü olmasından endişe ediyor.

Türkiye'nin Bangkok Büyükelçiliği Müsteşarı Hüseyin Avni Aksoy, radyomuza yaptığı açıklamada afet sırasında Tayland'da bulunan bütün Türk vatandaşlarıyla temas kurmak için çalıştıklarını söyledi.

Seyşel adalarında tatil geçirmekte olan Türk vatandaşlarından Pınar Görücüoğlu da izlenimlerini anlatırken, "denizin ortasında bir kuyu açıldı ve herşeyi içine çekti" dedi.

XS
SM
MD
LG