Erişilebilirlik

17 Nisan Amerikan Basınından Özetler


Washington Post Başkan Obama’nın, Bush döneminde terör zanlılarına uygulanan soruşturma yöntemlerini kamuoyuna açıklamasını ve bu yöntemleri uygulayan CIA görevlileri hakkında soruşturma açmama kararını destekliyor. Gazete, bu konuda şu görüşlere yer veriyor;

"Obama yönetimi Bush döneminde hazırlanan genelgeleri reddederek, Amerika’nın son yıllarda kaybettiği itibarının bir kısmını geri kazandı. Obama, bu tavrıyla, Amerika’nın işkence yapmayacağı konusunda bir güvence vermekle kalmadı. Aynı zamanda, nerede yapılırsa yapılsın işkenceye karşı çıkma konusunda haklı bir zemin oluşturdu. Ancak zanlılara sert sorgulama yöntemlerini uygulayan CIA görevlileri hakkında soruşturma açılmaması kararı, işkenceye ortam hazırlayan koşulların araştırılması çabasını engellememelidir. Bu nedenle 11 Eylül terör saldırıları için kurulan benzer bir komisyon devreye sokulmalıdır."

USA TodayAmerikan halkının sanıldığı kadar yüksek vergi ödemediğini belirtiyor. Gazete, Kongre Bütçe Dairesi’nin verilerine göre Amerikalıların, gelirlerinin sadece % 9,1’ini vergi olarak ödediğini yazıyor:

"Gelir vergisine ek olarak sosyal güvenlik, sağlık, benzin, sigara, alkol ve diğer vergi kalemleri de eklendiğinde, vatandaşların ödediği federal vergiler, gelirlerinin % 20,7’ye ulaşıyor. Yani vergilere karşı olanların savunduğu gibi, Amerikan halkı vergilerden dolayıçileden çıkmış durumda değil. Elbette vergilerin toplanma biçimine ilişkin söylenecek çok söz var. Vergi yasası, gereksiz bir karmaşıklığa sahip. Özel gruplara tanınan imtiyazlar çok fazla. Ancak Amerikan halkının federal hükümetten beklediği hizmetler dikkate alındığında, ortada aşırı vergilendirmeolduğunu söylemek mümkün değil."

Los Angeles Times ise Başkan Obama’nın vergi kanununu basitleştirme sözü verdiğini hatırlatıyor. Ancak gazete, bu sözün hayata geçirilmesinin sanıldığı kadar kolay olmadığına dikkat çekiyor:

"Vergi kanunundaki indirimler, sübvansiyonlar ve krediler öyle karmaşık bir halde ki, bu karmaşıklığı ortadan kaldırmak için vergi oranlarında indirime girmek kaçınılmaz. Vergi gelirlerinin bugünkü düzeyinde tutarak vergi kanununda bir reforma gitmek zaten yeterince zor bir iş. Ancak böyle bir reform yapıldığında bazılarının kazançlı bazılarının da zararlı çıkmamasını sağlamak tamamen imkansız. Ve bu işten zararlı çıkacakların protestolara başlayacağını öngörmek hiç de zor değil. Obama’nın vergi kanununu basitleştirme vaadini destekliyoruz ama keşke koşullar ona bu vaadini gerçekleştirme şansı tanısaydı."

New York Times İran’da casusluk suçlamasıyla tutuklanan gazeteci Roxana Saberi’nin serbest bırakılması çağrısında bulunuyor. Gazete, Tahran’ın bu konudaki tavrıyla ilgili şu tahminlerde bulunuyor:

"Bir teoriye göre, İran Saberi’yi 2007 yılında Irak’ta Amerikan askerleri tarafından tutuklanan üç İranlı diplomatla takas etmek istiyor. Bir başka teoriye göre, iktidardaki sertlik yanlıları Obama’nın İran’la yakınlaşma çabasını sabote etmeyi amaçlıyor. Tahran Amerika’dan içişlerine karışmamasını sık sık talep ediyor. Ancak Saberi olayı, İran’daki insan hakları sorununun iki ülke arasında uzun bir süre daha gündemde kalacağını gösteriyor. Bu da Tahran’la Washington arasında bir yakınlaşma sağlanmasını güçleştirecektir."

XS
SM
MD
LG