Erişilebilirlik

Aşırı Hava Koşulları Tüm Dünyada Etkili


Aşırı Hava Koşulları Tüm Dünyada Etkili
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:10 0:00

İklim değişikliği yaşanan dünyamızda son yıllarda sert kış koşulları birçok ülkeyi etkiliyor. Avrupa'dan Amerika'ya, Asya'dan Uzak Doğu'ya kadar kötü kış şartlarından en çok etkilenen bazı bölgelerde hayat zorlaştı

Fırtınalı hava geçen hafta İngiltere’nin batı kıyısını vurdu. Bu, uzun süredir selle mücadele eden bölgede büyük hasara yol açtı. İngiltere Başbakanı David Cameron hükümetin olaydan etkilenenlere yardım edeceği yolunda söz verdi.

Sel felaketi İrlanda’nın güneybatısındaki Cork kentini de etkiledi. Bazı yerel yönetimler kent yönetimini suçladı: “Üçüncü dünyada yaşıyormuşuz gibi sele karşı herhangi bir önlem alınmadığını gördük. 2014’de bu seviyede sel yaşamamız kabul edilemez.”

İspanya’nın Galiçya bölgesinde ise gemileri batan 5 Filipinli helikopterle kurtarıldı.

İspanyol yük gemisi Luno, sert rüzgarların etkisiyle Fransa kıyılarında bir dalgakırana çarparak ikiye ayrıldı.

Slovenya’da günlerdir süren kar yağışı, Postojna kentinin kalın bir buz tabakası altında kalmasına yolaçtı, 50 bin ev elektriksiz kaldı.

Avusturyalı Mateusz Frym, kente 26 adet jeneratör götüren ekipten: “Bugüe kadar hiç böyle bir şey görmedik. Her yerde karmaşa ve buz var. Avusturya’da böyle bir şey hiç yaşanmadı.”

Asya’nın birçok bölgesinde bahar sıcaklığı etkili olurken, Çin’de bazı bölgeler aşırı soğuk havanın etkisi altında.

Helongjiang eyaletinin Mohe ilçesinde yaşayan Tian Shuping, ısının eksi 43 derece olduğunu söylüyor: “Bahar geldi. Ama Mohe çok soğuk. Eğer işe gitmek zorunda olmasaydım dışarı çıkmazdım.”

Amerika’nın da yarısından fazlası karlar altında. Kentlerde ulaşımı sağlamak için sokaklarda tonlarca tuz kullanıldı.

Milwaukee Limanı Sözcüsü Jeff Fleming, yeni tuz sevkiyatının limana ulaşmasına seviniyor: “Bu bölgemiz için iyi. Çok fazla tuz kullandık, stokları tükettik. 2013 yılında Milwaukee Limanı 1 milyon tondan fazla tuz getirtti ama depolar neredeyse boşalmış durumda.”

Ancak birçok kişi için kar yalnızca eğlence demek. Japonya’nın Sapporo kentinde binlerce kişi buz ve kar heykellerini görmek için toplanmış.

Malezya Turizm Bakanı Seri Muhammet Nazri bin Abdul Aziz de açılışa katılmış: “Ülkem çok sıcak olduğu için Sapporo’nun soğuğunu seviyorum.”

Dünyada iklim değişikliği yaşandığı bir gerçek, çünkü son yıllarda sıcak olan bölgelerde soğuk, genelde soğuk olan yerlerde de sıcak dereceler kaydediliyor.
XS
SM
MD
LG