Erişilebilirlik

Aşı Kampanyaları Hayat Kurtarıyor


Aşı Kampanyaları Hayat Kurtarıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:06 0:00

Aşı Kampanyaları Hayat Kurtarıyor

Dünya Sağlık Örgütü sık sık yetişkinlere, çocuklarını ölümcül hastalıklara karşı aşılatmaları ve kendi aşılarını da tazelemeleri çağrısında bulunuyor. Ancak az gelişmiş ülkelerde anne babaların çocuklarına aşı yaptırmak istememesi hala ciddi bir sorun

Çok sayıda çocuğun çocuk felci aşısı olduğu Hindistan’da artık çocuk felci yok.

Çocuk felcine karşı verilen uluslararası mücadele bu hastalığı yok olmanın eşiğine getirdi. Bu olduğunda, artık dünyada hiç kimse çocuk felcinden sakat kalmayacak veya ölmeyecek.

GAVI Alliance, gelişmekte olan ülkelerdeki çocuklara hayat kurtaran aşılar sağlayan bir örgüt. Dr. Seth Berkley örgütün direktörü:

“Şimdiye kadar 440 milyondan fazla çocuğu aşıladık ve 6 milyondan fazla çocuğun ölmesini önledik. Ancak işimiz daha bitmedi. Henüz aşılanmamış 22 milyondan fazla çocuk var.”

22 milyon, dünyadaki toplam çocuk sayısının beşte biri. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, aşılama sayesinde yılda iki ila üç milyon çocuk ölümü önlendi. Bu yıl, Dünya Sağlık Örgütü, yetişkinlere aşılarını tazeleme çağrısında bulunuyor.

Gelişmekte olan ülkelerde, çocuklarına aşı yaptırmak isteyen anne babaların, batılı ülkelerdeyse aşıya karşı olanların sayısı artıyor. Steve ve Victoria Carrico da bu anne babalar arasında.

Steve Carrico: “Aşıya kesinlikle karşıyız.”

Çocuklarına aşı yaptırmamayı tercih eden birçok anne baba gibi, Carrico ailesi de aşıların yan etkileri konusunda kaygılı.

Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüleri’nden Doktor Anthony Fauci, gelişmiş ülkelerde aşıların başarısının düşüşte olduğu söylüyor:

“Yıllar önce, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde çok sayıda çocuk kabakulak, kızamık, kızamıkçık ve çocuk felci gibi hastalıklardan sakat kalıyor veya ölüyordu. O yıllarda aşılar sakatlık ve ölüm sayısını azaltmakta çok başarılı oldu. Artık birçok kişi aşı sözcüğünü duyduğu zaman, akıllarına ilk gelen aşıların yolaçtığı çok nadir görülen yan etkiler oluyor ve aşıdan uzak duruyor. Oysa, aşılar bizi çok ciddi hastalıklardan koruyor.”

Aşılara para harcanması, ölümcül hastalıkları tedavi etmek için daha az para gerektiği anlamına geliyor:

“Aşılar, en etkin ve en hesaplı müdahale yöntemlerinin başında geliyor.”

Doktor Berkley, bazı anne babaların aşının taze olmamasının, çocuklarına zarar vermesinden korktuğunu, oysa bayat aşıların zararlı değil sadece etkisiz olacağını söylüyor.
XS
SM
MD
LG