Erişilebilirlik

Blinken’dan Çin’e Tayvan Uyarısı


Dışişleri Bakanı Antony Blinken Amerika’nın Çin’in Tayvan’a yönelik saldırgan tutumundan endişeli olduğunu söyledi. Blinken, Batı Pasifik’teki durumu güçle değiştirmeye çalışmanın önemli bir hata olacağı uyarısında bulundu.

Blinken bu açıklamayı NBC televizyonuna yaptı. Amerika Dışişleri Bakanı, “Bizi endişelendiren Pekin’in Tayvan’a yönelik saldırgan tavrı, Boğazlarda gerilimin artması” dedi.

Blinken, Amerika’nın anlaşmalar uyarınca Tayvan’ın kendi savunmasını sağlama ve Batı Pasifik’te barış ve güvenliği devam ettirme taahhüdü olduğunu hatırlattı.

Blinken’a Amerika’nın Pekin’in Tayvan’a yönelik bir hareketine askeri karşılık verip vermeyeceği de soruldu.

Amerika Dışişleri Bakanı yanıt olarak, varsayımlı bir soruya yorum yapmayacağını söyledi, “Ama Tayvan’ın kendisini savunmasına yönelik önemli bir taahhüdümüz var. Batı Pasifik’te barış ve güvenliğin sağlanmasında önemli bir taahhüdümüz var” ifadelerini kullandı.

Blinken, “Bu taahhüdlerin arkasında duruyoruz. Ve bu çerçevede bu, statükoyu güçle değiştirmek isteyen herkes için ciddi bir hata olacaktır” dedi.

Tayvan son aylarda Çin savaş uçaklarının hava sahasını sürekli ihlal ettiğini belirtiyor.

Beyaz Saray da Cuma günü yaptığı açıklamada Çin’in Tayvan Boğazı’ndaki artan askeri hareketliliğini yakından takip ettiğini açıklamıştı.

Cuma günü ayrıca Dışişleri Bakanlığı Amerikalı yetkililerin Tayvanlı yetkililerle daha özgürce görüşebileceğine dair bir genelge yayınlamıştı.

Çin, Tayvan'ı kendisine ait toprak parçası olarak tanımlıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden ve Erdoğan Nato Zirvesinde Görüşecek - 27 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:42 0:00
XS
SM
MD
LG