Erişilebilirlik

'Venezuela'ya Yardım ve Asker Taşıyan İki Rus Uçağı İndi'


Güvenlik yetkilileri ve 100 kadar Rus askerini taşıyan iki Rus Hava Kuvvetleri uçağının Venezuela’nın başkenti Caracas’a indiği iddia ediliyor. Reuters ve Associated Press haber ajanslarınının bildirdiğine göre, askerlerin Moskova’nın Maduro’ya verdiği destek kapsamında Venezuela’ya gitmiş olduğu belirtiliyor.

Dünya genelindeki hava trafiğini gösteren internet sitelerinin kayıtlarında da Rusya’dan kalkan iki askeri uçağın Caracas’a gittikleri görülüyor. Bu sitelerden biri askeri uçaklardan birinin Pazar günü Caracas’tan ayrıldığını gösterdi.

Flightradar24 internet sitesi de İlyushin IL-62 tipi yolcu uçağı ve Antonov An-124 askeri kargo uçağının Rusya’nın askeri havalimanı Chkalosvky’den kalkarak önce Suriye’ye indiğini ardından da Venezuela’nın başkenti Caracas’a gittiğini duyurdu.

Rusya ve Venezuela bundan üç ay önce de Venezeula karasuları ve toprakları içerisinde birlikte askeri tatbikat düzenlemiş, Washington bu tatbikattan rahatsızlık duyduğunu dile getirmişti.

Gazeteci Javier Mayorca Twitter hesabında, Cumartesi günü ilk gelen uçakta Rusya Silahlı Kuvvetler Yüksek Komutanı Vasily Tonkoshkurov’un bulunduğunu, ikinci uçaktaysa 35 tonluk malzeme getirildiğini iddia etti.

Rus hükümetinin yayın organı olarak bilinen Sputnik internet sitesi de askeri yetkililerin istişarelerde bulunmak için Venezuela’ya gittiklerini duyurdu.

Sputnik’te yer alan haberde ismi açıklanmayan bir Rus yetkilinin, Rusya’nın Venezuela’yla teknik ve askeri anlaşmaları olduğunu ve bunlara ilişkin çalışmaların devam ettiğini söylediği belirtiliyor.

Venezuela Enformasyon Bakanlığı bu konuda şu ana kadar bir açıklama yapmadı. Rusya Savunma Bakanlığı ve Kremlin’den iddialara ilişkin bir açıklama gelmedi.

XS
SM
MD
LG