Erişilebilirlik

ABD Maliye Bakanı da Riyad'daki Yatırım Zirvesine Gitmiyor


Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’daki Suudi Arabistan Konsolosluğu binasına girdikten sonra ortadan kaybolması ve kendisinin konsolosluk binası içerisinde öldürüldüğüne ilişkin iddiaların ortaya çıkmasının ardından çeşitli ülkelerden devlet adamları da Suudi Arabistan ziyaretlerini iptal ediyorlar.

Holland, Fransa ve İngiltere'den bakanların Suudi yatırım konferansına katılımlarını iptal etmelerinin ardından gözler Amerika Maliye Bakanı Steven Mnuchin'in ne karar vereceği üzerindeydi. Mnuchin, 'Çöldeki Davos' olarak bilinen Suudi yatırım konferansına katılmayacağını açıkladı.

Amerika Maliye Bakanı Mnuchin konferansa katılım konusunda nihai kararını Pompeo’nun değerlendirmesinden sonra vereceğini belirtmişti. Başkan Trump ve Dışişleri Bakanı Pompeo'yla görüşen Mnuchin konferansa katılmama kararı aldığını Twitter'dan paylaştığı bir mesajla duyurdu.

Amerikalı bakan mesajında Başkan Donald Trump ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'yla az önce görüştüğünü belirterek, "Suudi Arabistan'daki Geleceğe Yatırım Girişimi zirvesine katılmamam yönünde karar aldık" diye yazdı.

Çok sayıda şirket ve medya kuruluşu da, gelecek hafta Suudi Arabistan’da yapılması planlanan konferansa katılımlarını iptal etmişti.

Dün Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas da, Suudi Arabistan’a planladığı ziyareti askıya aldığını açıklamıştı. Benzer bir açıklama Fransa ve Hollanda maliye bakanlarıyla İngiltere ticaret bakanından geldi.

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, meclis televizyonuna yaptığı açıklamada, Riyad’ta düzenlenecek yatırım zirvesine katılmaktan vazgeçtiğini, şartların şu an katılım için uygun olmadığını söyledi.

Hollanda Maliye Bakanı Wopka Hoekstra da, yatırım zirvesine katılmayacağını açıkladı. Hollanda hükümeti ayrıca, ticaret konusunda Suudi Arabistan’a gelecek ay bir misyon atanması kararını geri çekti.

İngiltere Ticaret Bakanı Liam Fox da Riyad'daki toplantıya katılmama kararı aldı. Karar Fox'un sözcüsü tarafından açıklandı.

XS
SM
MD
LG