Erişilebilirlik

ABD: 'Riyad’a Atılan Füze İran Kaynaklı'


ABD Merkez Kuvvetler Hava Kuvvetleri (AFCENT) Komutanı Korgeneral Jeffrey Harrigian, Yemen’den Suudi Arabistan’a atılan balistik füzenin İran izleri taşıdığını açıklayarak Riyad’ın iddialarını destekledi

ABD Merkez Kuvvetler Hava Kuvvetleri (AFCENT) Komutanı Korgeneral Jeffrey Harrigian, Yemen’den Suudi Arabistan’a atılan balistik füzenin İran izleri taşıdığını açıklayarak Riyad’ın iddialarını destekledi.

Dubai Havacılık Fuarı’nda gazetecilere konuşan Korgeneral Harrigian, “Füzelerin üzerinde İran’a ait işaretler vardır. Bana göre bu, İran’ın bağlantılı olduğunu gösteriyor” dedi.

Harrigian, füzenin tipi konusunda detaylı açıklama yapmaktan kaçındı ve füze enkazından bir görüntü paylaşmadı. ABD’li yetkili, İran’ın Suudi destekli koalisyonun ablukasını nasıl kırdığını da söylemedi. Jeffrey Harrigian, “Füzeyi Yemen’e nasıl ulaştırdıklarının soruşturması sürecektir. Ama şu anki bulgular füzenin üzerinde Farsça işaretler olduğu. Bu da nerden geldiğini ortaya koyuyor” diye konuştu.

ABD’li komutanın açıklamasına, Tahran’dan henüz bir yanıt gelmedi.

Suudi Arabistan uzun zamandır, İran’ın Yemen’deki Şii isyancı Husilere silah sağladığını iddia ediyordu. Tahran’dan bu iddialara sürekli yalanlama geliyordu.

Yemen’de Husi militanları olarak bilinen İran destekli Şii milisler başkent Sana’nın kontrolünü 2014’te devraldılar. Yemen hükümeti bu tarihten beri Suudi Arabistan’dan faaliyet gösteriyor. Husi militanları ve Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyonun desteklediği hükümet güçleri bu tarihten bu yana savaşıyor.

4 Kasım’da Yemen'den başkent Riyad'ın kuzeydoğusuna atılan balistik füze, Suudi hava savunma sistemlerince imha edilmişti.

XS
SM
MD
LG