Erişilebilirlik

WSJ: ‘Flynn’in Şirketi Türkiye Lehine Belgesel Yapımı İçin Milyonlarca Dolar Aldı’


Eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’in danışmanlık şirketinin, çekimi yarım kalmış bir belgesel dahil, Türkiye’nin çıkarlarını savunmak için geçen yıl 530 milyon dolarlık bir lobicilik anlaşması imzaladığı öne sürüldü.

Wall Street Journal gazetesi bu hafta yayımladığı haberde, geçen Kasım ayında rafa kaldırılan belgeselin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz darbesinin arkasında olmakla suçladığı Fethullah Gülen’i itibarsızlaşmayı hedeflediğini yazdı.

Gazetenin haberine göre, Flynn Inter Group’a, “başarısız darbe girişimi sonrası ülkenin imajını parlatmak için” Türk işadamı Ekim Alptekin tarafından ödeme yapıldı.

Belgeselin yapımının, Flynn’in Başkan Donald Trump’ın ülke genelindeki kampanya faaliyetlerine katıldığı sırada ettiği belirtildi.

Şirketin işadamı Alptekin’le olan sözleşmesi, Flynn’i adli açıdan zor bir duruma düşürüyor.

Sözleşme, Flynn’in iş faaliyetleri üzerinde çok sayıda soruşturma yürüten Amerikalı yetkililerin incelemesi altında.

Trump’ın ulusal güvenlik danışmanıyken baskılar karşısında istifa etmek zorunda kalan Flynn, danışmanlık şirketinin Türk hükümetinin çıkarını savunmak için para aldığı bilgisini Mart ayına kadar federal hükümetle paylaşmamıştı.

Flynn şu anda, Türkiye ve Rusya ile olan mali bağlantılarını usülsüz şekildegizlediği iddiaları konusunda cezai, Kongre ve askeri soruşturmalara tabi durumda. Soruşturma yetkilileri ayrıca, söz konusu bağlantı iddialarının Flynn’in Trump’ın danışmanıyken aldığı kararlar üzerinde etkili olup olmadığını belirlemeye çalışıyor.

Wall Street Journal’ın haberinde, belgeselle ilgili çalışmaların geçen yaz, 15 Temmuz darbe girişiminden kısa süre sonra başladığı bilgisi yer aldı. Haberde ayrıca, Flynn’in şirketinin birkaç hafta sonra Türk işadamı Ekim Alptekin’le 3 aylık sözleşme imzaladığı belirtildi.

Flynn Intel Group’un, belgeselin kamera çalışmasını yürütmesi için, eski CNN ve eski VICE News muhabiri, aynı zamanda da Amerika’nın Sesi Farsça Servisi’nin eski bir muhabiri olan Rudi Bakhtiar’ı işe aldığı kaydedildi. Bakhtiar, kendisine filmin objektif bir haber belgeseli olacağı izleniminin verildiğini ifade etti.

Eski bir VICE News çalışanı David Enders da gazeteye yaptığı açıklamada, Flynn’in şirketinin başkanı Bijan Kian’ın şirketin belgeselin yapımındaki rolünü gizlemeye çalıştığını söyledi.

Flynn’in Türkiye lehine faaliyetleriyle ilgili bu son ortaya atılan iddialar, Trump’ın seçim kampanyası ekibiyle Rusya arasında Amerikan başkanlık seçimlerini etkilemek için herhangi bir işbirliği yapılıp yapılmadığını ortaya çıkarmaya yönelik soruşturmanın devam ettiği bir döneme denk geldi.

XS
SM
MD
LG