Erişilebilirlik

ABD’de Yaşayan PKK’lı Parlak Türkiye’ye İade Edilmedi


13 yıl önce Detroit’te Amerikan Göçmenlik Dairesi (ICIS) hakiminin Türkiye’ye iade edilmesine karar verdiği PKK’lı İbrahim Parlak’ın iade işlemi süre dolmasına rağmen gerçekleşmedi.

ABD’den sınır dışı edilip, Türkiye’ye iadesinin 17 Mart 2017’ye ertelendiği, Parlak’ın iade işlemi süresinin dolmasına rağmen gerçekleşmemesinin nedeninin mahkemeye yaptığı yeni bir başvuru olduğu öğrenildi.

1988 yılında iki Türk askerinin yaşamını yitirdiği çatışma sonrasında yakalanan Parlak, Türkiye’de terör suçundan bir süre cezaevinde kaldıktan sonra ABD’ye yerleşip, Michigan kentinde restoran işletmeciliğine başlamıştı.

Türkiye, Parlak’ın cezasının yanlışlıkla eksik tamamladığını tespit ettikten sonra iadesi için Amerikan Adalet Bakanlığı'na resmi başvuruda bulunmuştu.

Yıllardır iade edilmiyor

Türkiye’nin yaptığı resmi iade başvurusu talebi sonrasında, 2004 yılında Detroit’te göçmenlik mahkemesi Parlak’ın Türkiye’ye iadesine karar verdi. Parlak kararı temyiz etti ancak temyiz mahkemesi de kararı onaylayıp iadesine karar verdi.

Parlak’ın Türkiye’ye iade edilmemesi için bazı senatör ve temsilciler meclisi üyeleri devreye girmişti. Kongre’ye yapılan başvuruda Parlak’ın Türkiye’ye iade işleminin dondurulması istemişti.

Ancak tüm girişimlere rağmen, mahkeme geçtiğimiz yıllarda Parlak’ın Türkiye’ye iadesine karar verdi. Parlak, kesin iade kararına rağmen uzun yıllardan beri mahkemeye yaptığı başvurularla Türkiye’ye iade işleminin ertelenmesini sağladı.

Parlak, avukatları aracılığıyla, ‘İç Güvenlik Bakanlığı’na’ yaptığı başvuruda, Türkiye’de işkence görebileceğini öne sürüp, Birleşmiş Milletler sözleşmesine göre iadesinin insan hakları ihlali olacağını iddia etmiş ve sınır dışı kararını 17 Mart 2017 kadar erteletmişti.

Türkiye’de işkence görürüm iddiası

Parlak’ın geçtiğimiz aylarda göçmenlik mahkemesine iadesiyle ilgili yaptığı başvuruda, Türkiye’ye iade edilmesi halinde değişen şartlar nedeniyle işkence göreceğini iddia ettiği öğrenildi. Parlak, yaptığı başvuruda, mahkemeden sınır dışı işleminin dondurulması ve Türkiye’ye iade edilme işleminin iptalini talep etti.

Parlak’ın avukatları aracığıyla mahkemeye yaptığı başvuruda gerekçe olarak, son dönemde Türkiye’de yaşayan Kürtlere baskı ve şiddetin arttığı gösterildi. 15 Temmuz’daki darbe girişimi sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın darbe girişiminin arkasında bazı batılı müttefiklerinin de bulunduğunu söylediği iddia edildi, bir çok ülkeyle gerilimler yaşandığı ifade edildi. Parlak’ın bu şartlar altında Türkiye’ye iade edilmesi durumunda işkence görebileceği öne sürüldü.

Yapılan başvuru sonrasında hakim, Parlak’ın 17 Mart 2017 yılına kadar ertelenen Türkiye’ye iade kararını durdurdu.

Mahkemenin Parlak’ın Türkiye’ye iadesiyle ilgili kararını bu yıl içerisinde vereceği belirtildi.

ABD’de yalan beyandan hapse girdi

Parlak’ın ABD’de kalabilmek için 1999’da yaptığı ‘Yeşil Kart’ (Green Card) başvurusu, yetkililerden terör bağlantılı geçmişini sakladığının ortaya çıkmasının ardından iptal edilmişti.

Parlak daha sonra yalan beyan vermekten sınır dışı talebiyle tutuklanarak cezaevine konmuştu. Michigan’da 10 ay hapis yatan Parlak, daha sonra 50 bin dolar karşılığında tutuksuz yargılanmak üzere kefaletle serbest bırakılmıştı.

Parlak’ın yaşadığı Michigan eyaletindeki çevresi, PKK üyesinin Türkiye’ye iade edilmesine engel olmak için kampanyalar düzenlemişti. Parlak’ın iade edilmemesi için Amerikan medyasında da yoğun bir kampanya başlatılmıştı.

Demokrat Senatör Carl Levin ile Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi üyesi milletvekili Fred Upton tarafından verilen yasa önergesinde, PKK'lı İbrahim Parlak için, "O örnek bir göçmen, iyi bir yurttaş olmuştur" denilmişti.

ABD vatandaşlığı için yasa önergesi verildi

ABD'den Türkiye'ye iadesi istenilen Parlak'ın, Türkiye'ye iadesini önlemek amacıyla, ABD Kongresi'ne Parlak'ın Amerikan vatandaşı olması için Demokrat Senatör Carl Levin ile Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi üyesi milletvekili Fred Upton tarafından bir kaç kez yasa önergesi verilmiş, ancak kabul edilmemişti.

Karayılan kaçtı Parlak yakalandı

Parlak, PKK adına 1980-1988 yıllarında Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde propaganda çalışmaları yaptı. Daha sonra PKK'nın çeşitli kamplarında askeri eğitim gördü.

Parlak, Türkiye’de yakalanmadan önce Suriye'de bir örgüt evinde Abdullah Öcalan ile buluştu. Öcalan ile buluşmasının ardından, aralarında PKK’nın lider kadrosundan olan Murat Karayılan’ın da bulunduğu bir grup PKK’lı ile bazı eylemler yapmak için Suriye sınırından Türkiye'ye sızmak istedi.

Sınırda Türk güvenlik güçlerinin PKK’lıları fark etmesinin ardından çatışma çıktı ve iki Türk askeri hayatını kaybetti. Çatışmadan sonra, Murat Karayılan kaçtı, yakalanan İbrahim Parlak, 18 ay hapis yattıktan sonra, ABD'ye kaçtı ve siyasi iltica talebinde bulundu.

Parlak’ın ABD’ye yerleşmesinden sonra Malatya ‘Devlet Güvenlik Mahkemesi’ (DGM), Parlak'ı 6 yıl hapse mahkum etmiş, cezasını tamamlaması için gıyabında tutukluma emri çıkartarak, ABD makamlarından Parlak'ın Türkiye'ye iadesini talep etmişti.

XS
SM
MD
LG