Erişilebilirlik

Deri Altı Kimlik Çipleri Modern Hayatı Kolaylaştırır mı?


Deri Altı Kimlik Çipleri Modern Hayatı Kolaylaştırır mı?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:59 0:00

Çok sayıda kedi ve köpek, kimlik bilgilerini derilerinin altına yerleştirilen çiplerde taşır. Peki, aynı şeyi insanlar yapsa ne olur? Merkezi Belçika’da bulunan küçük bir teknoloji firması, insanların derilerinin altında kimlik çipleri taşımasının, modern hayatı çok kolaylaştırabileceğini savunuyor. Bu fikri destekleyen başka firmalar da var. Ancak bazı uzmanlar, bu çiplerin hızla gelişen teknolojiye ayak uydurmasının zor olduğu görüşünde.

Radyo Frekanslı Kimlik Tanımlama çipleriyle çalışan kredi kartları o kadar yaygınlaştı ki, bu kartların bulunmadığı bir cüzdan hayal etmek neredeyse imkansız. Ancak kredi kartlarını ve anahtarları kaybetmek mümkün.

Merkezi Belçika’da bulunan New Fusion adlı pazarlama ve teknoloji firması, bilgileri derinin altında taşımanın daha güvenli olduğunu, ayrıca bu şekilde kartlardan ve anahtarlardan kurtulmanın mümkün olacağını söylüyor.

Vincent Nys, “Herkesin çip taşıması gerektiğini söylemiyorum. Ama herşeyin kilidini bir kart, bir bilezik veya bir yüzükle açabilmek harika olurdu. Bizim hedefimiz de buydu” şeklinde konuşuyor.

Nys ve yedi çalışanı, çip uygulamasını test etmek için gönüllü olmuş. Çipler, başparmak ile işaret parmağı arasındaki kısma yerleştirilmiş.

Ofislerine artık anahtarsız girebildiklerini söyleyen Nys, kimlik bilgilerinin tamamen güvende olduğunu da belirtiyor: “Benim yerime başkasının giriş yapması mümkün değil çünkü sisteme bağlı olan her çipten tek bir tane var ve kopyalanması mümkün değil.”

Çipte kayıtlı olan, telefon rehberi veya müzik listeleri gibi bilgiler kolayca akıllı bir telefona veya diğer cihazlara kopyalanabilir. Ancak çipi tanımlayan temel bilgiler ancak güvenli internet siteleriyle paylaşılıyor.

New Fusion, çiplerin sağladığı faydaları gören insanların çoğalmasını umuyor. Ancak bazıları ikna olmuş değil.

Peter J. Bentley, “Bir ev inşa ederken, mevcut olan en yeni teknolojiyi duvarlara veya zemine gömmek istemezsiniz. Çünkü üç yıl içinde bu teknolojinin de eskiyeceğini bilirsiniz. Aynı şey, vücuda yerleştirilen çipler için de geçerli,” şeklinde konuşuyor.

Radyo Frekanslı Kimlik Tanımlama çipleri, evcil hayvanlarda işe yarıyor. Ancak New Fusion araştırmacıları, insanların çip kullanabilmesi için, çok sayıda firma ve kurumun özel çip okuyucular kullanması gerektiğini söylüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG