Erişilebilirlik

Kongre İstihbarat Komisyonu: ‘Obama’nın Trump Tower’ı Dinlettiğine Dair Kanıt Yok’


Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu’nun liderleri, Başkan Donald Trump’ın bir önceki başkan Barack Obama tarafından kasım seçimleri öncesinde telefonlarının dinletildiği iddiasına kanıt bulunmadığını söyledi.

Komisyon Başkanı Cumhuriyetçi Devin Nunes, “Bunun olduğuna dair elimizde herhangi bir kanıt yok. Trump Tower’ın dinlendiğini sanmıyorum” dedi.

Komisyonun en kıdemli Demokrat üyesi Adam Schiff de, “Bugüne kadar (Obama’nın talimatıyla telefon dinlemeye dair) hiçbir kanıt görmedim, bunun herhangi şekilde bir temeli yok” diye konuştu.

Adalet Bakanlığı’ndan bilgi bekleniyor

Nunes ve Schiff, Adalet Bakanlığı’ndan gelecek pazartesi gününe kadar mahkeme kararıyla Trump’ın dinlendiğini bilip bilmediğine dair bilgi vermesini beklediklerini belirtti.

Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu ayrıca, seçimlere uzanan dönemde Trump’ın kampanya ekibi ile Rus yetkililer arasında olası bağlantıları araştırıyor.

Nunes, komisyonun cuma gününe kadar soruşturma üzerinde çalışan Amerikalı yetkililerden, Trump’ın ekibi arasında eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Mike Flynn gibi bilinenler dışında geçmişte Rus yetkililerle konuşmuş isimleri öğrenmeyi beklediklerini kaydetti. Trump, Flynn’i Rusya’nın Washington Büyükelçisi Sergey Kislyak’la görüşmelerinin içeriği hakkında Başkan Yardımcısı Mike Pence’i yanılttığı gerekçesiyle istifaya zorlamıştı.

Trump'ın 'telekulak' suçlaması

Trump ‘telekulak’ iddiasını ilk kez 4 Mart’ta paylaştığı Twitter mesajıyla ortaya atmış, mesajında, ‘Korkunç! Seçim zaferimden hemen önce Obama’nın Trump Tower’da ‘telefonlarımı dinlettiğini’ öğrendim” diye yazmıştı.

Ancak Trump bu iddiasını doğrulayacak bir kanıt sunmamış ve gazetecilerin sorularını da yanıtsız bırakmıştı.

Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer hafta içerisinde, Trump’ın iddiasından geri adım attıkları şeklinde yorumlanan açıklamalar yaptı. Spicer, Trump’ın telefon dinleme iddiasıyla daha genel anlamda bir gözetim faaliyetini kastettiğini savundu.

Graham: 'Gerekirse FBI Başkanı'nı ifadeye çağıracağım'

Bu arada Senato’daki etkili isimlerden Cumhuriyetçi senatör Lindsey Graham, telefon dinleme iddiasının doğru olup olmadığını ortaya çıkarmaya kararlı olduğunu belirtti.

Graham CNN’e yaptığı açıklamada, “Bu işin köküne kadar ineceğim. Kongre gücünü gösterecek” dedi.

Cumhuriyetçi senatör, herhangi bir Amerikalı yargıcın gizli telefon dinleme talimatı verip vermediğini belirlemek için eğer gerekirse FBI başkanını ifadeye çağırma sözü verdi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump'ın Evinde Aramaya Onay Adalet Bakanı'ndan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG