Erişilebilirlik

Musul'un Doğusunda Restorana İntihar Saldırısı


Musul'un en çok bilinen restoranı açıldıktan sonra intihar saldırısının hedefi oldu

Amerika’nın Sesi olarak Musul’un doğusunda yeniden faaliyete geçen “My Beautiful Lady” adlı restorana bir ay önce ilk gittiğimizde yeni açılmıştı.

İki buçuk yıl süren IŞİD kuşatması, sokak savaşı, hava bombardımanlarının ardından müşteriler de çalışanlar da hayatın yeniden normal dönmeye başlaması nedeniyle heyecanlılardı.

​Musul’un en çok bilinen restoranı kapılarını yeniden açarken sanki Musul kenti de yeniden kapılarını açıyormuş gibi bir his uyandırıyordu.

İlerleyen haftalarda bölgedeki diğer işyerleri de birer birer açılınca burası Iraklı komutanlar ve adamları için de popüler bir yer haline geldi. Musul’un doğusunu IŞİD’ten geri aldıktan sonra bir grup askerle “My Beatiful Lady” restoranında karşılaştım. Başlarındaki komutan IŞİD militanlarının daha önce kullandıkları, hapishane, bomba üretim yerleri ve diğer binaları denetliyordu. Askerleri gazeteciler izliyordu ve bu adeta bir zafer turu gösterisiydi.

IŞİD militanları Musul’un doğusundan çıktıktan günler sonra Irak güçleri Fırat nehrinin doğusunun kontrolunu tamamen ele geçirdiğini açıkladı. Bombalar, havan topları ve keskin nişancı ateşleri nehir kenarındaki daha aşağı mahallelerde asla durmadı ve IŞİD militanları nehrin diğer yakasını taciz etmeyi sürdürdü.

IŞİD militanları bölgeden tamamen ayrıldı yanılgısı geçen haftaya kadar sürdü. Bölgede kaydedilen birkaç saldırı bunun bir yanılgı olduğunu kanıtlıyordu.

My Beautiful Lady restoranı geçen hafta Cuma günü tam öğle yemeği saatinde hedef alındı. İki intihar eylemcisi üzerlerindeki bombaları patlatarak bölgedeki diğer restoranları da vurdu. Bir diğer bölgede de askerler bir intihar bombacısını ve bomba yüklü araç kullanan bir militanı vurarak öldürdüklerini açıkladı. İki saldırganın da öldürüldükten sonra üzerlerinde ve araçlarındaki bombaların infilak ettiği açıklandı.

Haberlerde bu saldırılar ve Bağdat’ta yaşanan saldırılarda toplam 10 kişinin hayatını kaybettiği söylendi ancak bölgedekilerin ifadelerine göre sadece restoranda hayatını kaybedenlerin sayısı 10’dan fazlaydı. Saldırıdan iki gün sonra restoran çalışanları yeniden açılabilme umuduyla saldırının izlerini temizlemeye çalışıyor.

Saldırıda ölenler arasında restoranın sahibi ve en az iki de çocuk var.

“My Beautiful Lady” restoranında garson olarak çalışan 21 yaşındaki Muhammed Badr, “Burası Musul’un doğusu için bir fener gibiydi. Herkes işyerlerini açmaktan korkuyordu, biz açtıktan sonra başkaları da işe başladı ama şimdi herkes korkuyor, burası hayalet şehire döndü” diyor.

Devam Eden Saldırılar

Pazar günü kentin büyük bir kısmında askerler ve bölgede yaşayanların gözleri gökyüzünü tarıyor. IŞİD’ın insansız hava araçları onları görmeden onlar araçları fark etmeye çalışıyor. Askerler IŞİD’in silahlı insansız hava araçlarının şehrin doğusunda günde çoğu sivil yaklaşık 20 kişiyi yaraladığını söylüyor.

Bölgede savaşan en büyük askeri birliklerden birinin komutanı olan Fawas Affas hergün IŞİD militanlarının nehri kendi başlarına geçmeye çalıştıklarını, ama Irak ordusunun onları vurarak durdurduğunu söylüyor.

Askerler sabah saatlerinde IŞİD’e ait silahlı bir insansız hava aracının düşürüldüğünü, ancak infilak etmediğini söylüyorlar.

Irak ordusunun üssünde bir tente altında dinlenirken bir insansız hava aracının sesini duyuyoruz. Askerler onun bir başka yönde turlamaya devam ettiğini görünce rahatlıyor çünkü genelde insansız hava aracı askerleri görünce hemen ardından bir havan topu mermisi geliyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG