Erişilebilirlik

TBMM Heyeti ABD’de Çalışmalarını Tamamladı


AK Parti Malatya milletvekili Taha Özhan başkanlığındaki AK Parti milletvekili Mahir Ünal, CHP milletvekili Oğuz Kaan Salıcı, MHP milletvekili Kamil Aydın'dan oluşan TBMM heyeti Washington ve New York’ta gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından çalışmalarını tamamlayıp dün akşam Türkiye’ye döndü.

TBMM heyeti, New York’ta temaslarının ikinci gününde çeşitli sivil toplum örgütleri, düşünce kuruluşları ve Birleşmiş Milletler’de görüşmeler gerçekleştirdi.

Heyet, Birleşmiş Milletler’de çeşitli ülkelerin misyon temsilcileri ve bazı diplomatlarla da bir araya geldi.

BM’de üst düzey görüşmeler

TBMM heyeti, Birleşmiş Milletler’in insan haklarından sorumlu direktörü Andrew Gilmour ve siyasi işlerden sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Taye-Brook Zerihoun’la bir araya geldi.

Heyet, BM’de gerçekleştirdiği temaslar çerçevesinde ayrıca Rusya’nın Daimi Temsilcisi Büyükelçi Vitali Çurkin ve Malezya’nın Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ramlan İbrahim ile bir araya gelerek darbe girişimi ve sonrasıyla ilgili görüşlerini aktardı.

TBMM heyetinin gerçekleştirdiği görüşmelere, Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Halit Çevik ve Türk misyonunda görevli bazı diplomatlar da katıldı.

Heyet, Türk vatandaşlarına bilgi verip çeşitli sorularını yanıtladı.

TBMM heyeti, New York’ta, ‘World Policy Institute’ adlı düşünce kuruluşu temsilcileri ile de bir görüşme gerçekleştirdi.

TBMM heyeti, New York Başkonsolosluğu’nda düzenlenen toplantıda Türk vatandaşlarıyla bir araya geldi.

Washington ve New York temaslarıyla ilgili vatandaşlara bilgi verdi.

Heyet, ABD’de yaptıkları görüşmeler, 15 Temmuz darbe girişimi ve Gülen’in iadesi konusunda Türk vatandaşlarından gelen çeşitli soruları da yanıtladı.

TBMM heyeti, ABD’de gerçekleştirdikleri görüşmelerin oldukça başarılı geçtiğini vurguladı.

15 Temmuz’da gerçekleşen darbe girişimi sonrasında iktidar ve muhalefetin bir araya gelip iş birliği içerisinde dünyaya birlik mesajı verdiğinin altını çizdi.

XS
SM
MD
LG