Erişilebilirlik

Trump Cumhuriyetçi Parti'yi Birleştirecek mi?


Donald Trump

Amerika’da önseçim süreci sona ermeden Başkan adaylarının kesinleşmesinin ardından önümüzdeki hafta Cumhuriyetçi ve Demokrat Partili adaylar arasında tartışmaların kızışması bekleniyor.

Önümüzdeki haftayı beklemeyen adaylardan biriyse Cumhuriyetçi aday Donald Trump oldu. Trump Florida eyaletine bağlı Tampa kentinde yalnızca Demokrat rakibine değil, kendi partisinin geleneksel siyasetçilerine de ağır suçlamalarda bulundu.

Trump’ın zaten Demokrat Parti adayı Hillary Clinton’a yüklenmesi bekleniyordu. Eski dışişleri bakanının özellikle elektronik postalarıyla ilgili skandal Trump’ın kampanyalarında en çok kullandığı malzemelerden biri. Emlak devi Trump, Hillary Clinton’u “dolandırıcı Hillary” diye tanımlarken, Cumhuriyetçi Parti’nin dört yıl önceki Başkan adayı Mitt Romney’i de “hayatı kaymış” ifadeleriyle aşağıladı.

Trump’ın hedefinde Cumhuriyetçi Parti’nin kendisine destek vermeyen Senato adayları da vardı ve kazanmak için birlikte hareket etme çağrısında bulundu.

Son kamuoyu yoklamalarında Donald Trump’a verilen desteğin düşmesi dikkat çekiyor. Real Clear Politics tarafından yapılan kamuoyu yoklaması Clinton’u Trump’ın yüzde 3,8 önünde, Reuters ise yüzde 8 önünde gösteriyor. Cumhuriyetçiler’e yakınlığıyla bilinen Fox Haber Kanalı’nın kamuoyu yoklaması bile Trump’ı Clinton’un 3 puan gerisinde gösteriyor.

Mitt Romney
Mitt Romney

Eski Cumhuriyetçi Başkan Adayı Mitt Romney, Donald Trump’ın topluma “ırkçılık aşılayarak” yükseldiği uyarısında bulundu. Cumhuriyetçi Partili bağışçıların ve 300 kadar işadamının katıldığı bir toplantıda konuşan Romney Clinton’u seçmenin zaten kabul edilemeyeceğini, iki seçeneğin de çok tehlikeli olduğunu söyledi. Mitt Romney’in bu açıklamaları yaparken gözyaşı döktüğü dikkatlerden kaçmadı.

Ancak Romney’den sonra söz alan Cumhuriyetçi Parti Başkanı Reince Preibus, Trump’ın son derece güçlü bir başkan olacağını, destek verseler de vermeseler de seçimi kazanacağını savundu.

Amerika Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi Partili Başkanı Paul Ryan da zorlu sorularla karşı karşıya kaldı. İşadamları ve siyasetçilerin alındığı yıllık toplantıya gazeteciler alınmasa da, Washington Post’un elde ettiği bilgilere göre en zorlu sorulardan biri Hewlett-Packard bilgisayar firmasının yöneticisi Meg Whitman’dan geldi. Whitman Ryan’a, siyasi kampanyasını kişisel saldırılar ve ayrımcılığa oturtan zavallı bir adayı neden desteklediğini sordu.

Ryan, Donald Trump’a verilen seçmen desteğinin fazla olduğu bölgelerdeki milletvekili adaylarının kendisine yönelttiği baskının kararında etkili olduğunu söyledi. Bunun üzerine katılımcılardan biri, “2020’de başkan adayı olur musunuz?” diye bağırınca salonda alkış koptu.

Bloomberg’e konuşan Senato’daki Cumhuriyetçi Partili çoğunluğun lideri Mitch McConnell, Trump’ın birçok konudan haberdar olmamasından dolayı deneyimli bir başkan yardımcısı adayı belirlemesi gerektiğini söyledi ve Trump’tan etnik gruplara yönelik söylemini değiştirmesini istedi. McConnell, ayrıca Trump’ın konuşmalarını yazılı metin üzerinden yapması gerektiğinin önemine de dikkati çekti, ama tecrübesiz olarak değerlendirdiği Başkan adayına rahatlıkla destek vereceğini söyledi.

Barack Obama ve Hillary Clinton 2008'de birbirlerine karşı yarışıyordu.
Barack Obama ve Hillary Clinton 2008'de birbirlerine karşı yarışıyordu.

Demokratlar birleşiyor

Cumhuriyetçi Parti bu denli bölünmüşken Demokrat Parti cephesinde durum oldukça farklı. Hillary Clinton, adaylığının kesinleştiği gece Brooklyn’de yaptığı açıklamada “Büyük olmak için ufak kalamayız” diye konuşmuştu.

Hillary Clinton, Amerika’nın iki büyük partisinden birinin ilk başkan kadın adayı olarak tarihe geçmeyi başardı. Başkan Barack Obama da kendisine destek verdi ve video mesajında bu işi yapmaya cesareti ve arzusu olduğunu söyledi.

Ayrıca Başkan Yardımcısı Joe Biden ve Senatör Elizabeth Warren da Clinton’a destek verenler arasında.

Bernie Sanders
Bernie Sanders

Demokrat Parti adayının kesinleşmesinin ardından Başkan Obama, Clinton’un rakibi Vermont Senatörü Bernie Sanders’la Beyaz Saray’da bir saatlik bir görüşme gerçekleştirdi. Sanders bunun ardından seçim bölgesi Burlington’a dönerek sessiz bir hafta sonu geçirmeyi tercih etti.

Sanders bu salı başkent Washington’da yapılacak son önseçimlerde de yarışacak. Gençlerin yoğun desteğine sahip sosyal demokrat aday Sanders, bununla birlikte Trump’ın kazanmasını önlemek için her şeyi yapacağını söylemişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG