Erişilebilirlik

Fransa’dan IŞİD’e: Bir Militanın Son Günleri


Kevin Chassin

Fransa son bir haftadır İspanya sınırına yakın Toulouse kentinde doğan 25 yaşındaki Kevin Chassin’ı konuşuyor. Geçtiğimiz Cuma günü Irak’ta düzenlediği intihar saldırısında 25 kişinin ölümüne yol açan Kevin, 2013 yılından bu yana cihatçıların saflarında savaşıyordu

Fransa son bir haftadır İspanya sınırına yakın Toulouse kentinde doğan 25 yaşındaki Kevin Chassin’ı konuşuyor. Geçtiğimiz Cuma günü Irak’ta düzenlediği intihar saldırısında 25 kişinin ölümüne yol açan Kevin, 2013 yılından bu yana cihatçıların saflarında savaşıyor.

Kardeşine “Seni seviyorum, hoşçakal” sözleriyle gönderdiği son mesajının ardından Suriye sınırını geçen Kevin, bir başka Fransız arkadaşıyla, Irak’ın batısındaki Haditha kentinde bulunan Irak ordusuna ait askeri kışlaya, patlayıcı dolu bir kamyonla intihar saldırısı düzenledi.

Saldırının ertesi günü, Cumartesi sabahı (23 Mayıs), Kevin’in kardeşi Brice Chassin’ın telefonunda bilinmeyen bir ses “Başınız sağolsun, yapabileceğim bir şey var var mı?” dedi. Brice, “Kardeşim öldü mü?” diye sordu, telefondaki ses “Evet” yanıtı verdi ve devam etti: “Kevin öldü. Bir video ile son sözlerini söyledi. Ailesinden özür diliyor ve neden bunu yaptını anlatıyor” diyor.

Irak’ta Ebu Maryam El-Faransi adını alan Kevin, cihat uzmanları tarafından bilinen bir isim. Geçtiğimiz Kasım ayında IŞİD tarafından yayınlanan ve dünyayı turlayan bir propaganda videosunda elinde büyükçe bir pala ile görünen Kevin, yanındaki diğer iki Fransız cihatçıyla birlikte, Fransız müslümanlarını IŞİD mevzilerinde cihad için savaşmaya, ya da Fransa’da saldırılar düzenlemeye çağırıyordu.

Kevin ile birlikte intihar saldırısını gerçekleştiren diğer Fransız cihatçının adı Ebu Abdulaziz El Faransi idi. O da Toulouse kentinden geliyordu. İki Fransız cihatçı, patlayıcı dolu iki kamyonu askeri kışlaya sürdüler.

Toulouse’un Minimes mahallesinde, orta sınıfa mensup bir ailede yetişen Kevin, 2009 yılında küçük suçlar işleyen bir gruba katıldıktan sonra din değiştirdi ve İslamı seçti. Sakalını uzattı, düzenli olarak camiye gitmeye başladı. Ailesi önce bu durumdan endişelenmedi, din değiştirmesini anlayışla karşıladı. Ancak Kevin’in yavaş yavaş Selefilerle birlikte radikalleşmesi, Basso-Cambo camisinden çıkışta karşılaştığı radikal isimlerle takılması hayatını değiştirdi.

Giderek radikal islam saflarına kayan Kevin, Faslı bir genç kızla evlendi. Eşi ve bir çocuğuyla Fas’a gitti. Liberation’un haberine göre, ailesini görmek için her 3 ayda bir Fransa’ya geldi. Bir süre sonra “batı turizmi ve onun yarattığı aşırılıklar” nedeniyle eleştirdiği Fas’ı Mayıs 2013’te terkederek Suriye’ye gitti. Sosyal medyada aktif çalıştı, Suriye’ye gelmek isteyen Fransızları yanıtladı. Çatışmada ölen Fransız cihatçıların ailelerini aramak görevi de onundu. Silahıyla kesik başların yanında poz vermekten de çekinmedi. Bu davranışları sayesinde, bir batılı için ender görülen biçimde “şef” statüsüne yükseldi ve 60 kadar IŞİD militanını yönetmeye başladı.

“Kendini video oyununda sanıyordu”

Kardeşi Brice, Kevin’in Suriye’de yaşadıklarını, “Suriye’ye gittiğinden bu yana 2 yıldır her gün onunla konuştum. Bazen çıldırma seviyesine geliyordu. Kendisinin bir video oyununda olduğuna inanıyordu. Gülerek bana, ‘burada savaş var. Bazan bir duvarın arkasına saklanıyorum ve kurşunlar kafamı sıyırıp geçiyor’ diye anlatıyor ve kahkaha atıyordu” diye anlatıyor:

“Ben onu gerçeklere çekmeye çalışıyordum, dönmesini söylüyordum. Zaman zaman onun da aklına yatsa da ‘orada yaptıkları nedeniyle en az 15 yıl yiyeceğini’ söylüyordu. Mart ayında üstleri ona Suriye’den Irak’a geçeceğini anons ettiler. Bana rüya gibi hayatını ve Musul’da bir sarayda geçirdiği 10 günlük tatilini anlattı. Son eylemden önceki 10 günü ...”

Kardeşine iki söz vermişti. Birincisi cihatçı saflarında çarpışıyor olsa da terörist saldırı gerçekleştirmeyecekti. İkincisi ise eğer ölürse kardeşine bir şekilde bu haberi mutlaka ulaştıracaktı. Kevin bu sözlerinden yalnızca ikincisini tuttu.

Kamikaze eylemi gerçekleştiren 10’uncu Fransız

Kevin ya da IŞİD’teki adıyla Ebu Maryam El Faransi, bu tür eylemler yapan 10’uncu Fransız genci. Irak’taki kamikaze eylemini gerçekleştirmeden, yani kendi vücudunu da diğerleriyle parçalamadan önce, 10 günlük “rüya gibi bir tatil” kazanmıştı.

Brice Chassin, bir hafta boyunca pek çok yerel ve ulusal basın kuruluşunda yorulmadan kardeşini anlattı. Yerel gazete Depeche du Midi’de “Kevin ayda bir hafta çatışmaya katılıyordu. Çatışmaya giderken bana “işe” gittiğini söylüyordu” dedi.

RTL Radyosuna’da “Dön artık diyordum ama bana ‘benim sana dönmem olanaksız, senin bana katılman gerekiyor. Dönersem az 15 yıl alırım’ diyordu. Dönmedi. Biliyorum ki ölüm bir gün gelecekti. Hergün bekledim. Ama asla bir intihar saldırısında değil” dedi.

Brice, La Depeche gazetesine de, “Bana hiç kimsenin kellesini kesme şansım olmadı’ dedi. Yakınlarda bana bir projesi olduğunu ama bana anlatamayacağını söyledi. Ama rüya gibi geçen hayatından söz ediyordu. Paradan, arabadan söz ediyordu. IŞİD ona 10 gün boyunca bir sarayda tatil de ödemişti.”

“Bir kaç gün içinde cennete gidiyorum”

Fransa’dan giden cihatçılar arasında sosyal medyada en aktif olan militanlardandı. Bu nedenle de çok iyi tanınıyordu. Son olarak Emir’i tarafından ödenen Musul’daki tatilinin fotoğraflarını paylaştı. Bu tatilin ardından Kevin, ‘@AbouM31200’ adlı Twitter hesabından, patlayıcı bidonlarla dolu bir kamyonun önünde ‘selfie’ çekerek “Bir kaç gün içinde cennete gidiyorum” mesajını attı...

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi Kürtajı Yasallaştıran Kararı Kaldırdı - 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:57 0:00
XS
SM
MD
LG