Erişilebilirlik

Kerry ve Zarif New York'ta Görüştü


ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif New York'ta görüşürken

ABD ve İran dışişleri bakanlarının Nisan başında Lozan'da varılan çerçeve anlaşmadan sonra gerçekleştikleri ilk görüşme sonrası taraflar bir açıklamada bulunmadı

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry ve İran’lı mevkidaşı Cevat Zarif, Nisan ayının başında Lozan’da varılan “çerçeve anlaşma”dan sonra ilk kez New York’da bir araya geldi.

Bir saat süren görüşme sonrası ne Kerry ne de Zarif gazetecilere açıklama yapmadı. Ancak daha BM’in nükleer silahsızlanma konferansında konuşan Kerry Amerika ve diğer beş dünya gücünün İran ile varmaya çalıştığı anlaşmanın dünyayı daha güvenli hale getireceğini belirtti.

Amerika ile birlikte toplam altı ülkeden oluşan grubun İran ile yaptığı çerçeve anlaşma doğrultusunda hedef, 30 Haziran tarihine kadar nihai bir anlaşmaya imza atmak. Nükleer programının tamamiyle barışçı amaçlar doğrultusunda geliştirildiğini belirten İran, anlaşma imzalanır imzalanmaz ekonomisini felç eden uluslararsı yaptırımların hemen kaldırılmasını istiyor.

İran ile yapılacak olası bir anlaşmaya başından beri karşı olanların başında gelen İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Amerika ile birlikte grupta bulunan İngiltere, Fransa, Almanya, Rusya ve Çin’in İran’a olmaları gerektiğinden daha yumuşak davrandıkları görüşünde. Anlaşmanın bu haliyle bile İran’a olması gerektiğinden daha fazla nükleer faaliyet hakkı tanıdığını da savunan Netanyahu, ekonomik yaptırımların kaldırılmasıyla durumun daha da kötüleşeceğini önesürüyor.

Anlaşmayı savunan Başkan Obama ise, İran’ın anlaşma koşullarına uymaması durumunda yaptırımların tekrar devreye gireceğinisöylüyor.

Cumhuriyetçi Parti’nin anlaşmaya karşı olması nedeniyle Senato oy çokluğu ile bir yasa tasarısı geçirdi. Tasarı, İran’a uygulanan yaptırımların kaldırılmasından önce Kongre’ye Obama yönetiminin İran ile yapacağı anlaşmanın koşullarını gözden geçirme hakkını vermenin yanı sıra, her üç ayda bir İran’ın anlaşmanın koşullarına sadık kaldığına dair rapor verilmesini de öngörüyor.

Tasarının Demokratların da desteğini alması nedeniyle Başkan Obama, yasayı imzalayacağını açıkladı.

XS
SM
MD
LG