Erişilebilirlik

Somali’de El Şebap Saldırısında 18 Ölü


Somali’nin başkenti Mogadişu’da düzenlenen son saldırının sorumluluğunu El Şebap üstlendi.

Güvenlik Bakanlığı sözcüsü Muhammed Yusuf Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada 18 kişinin öldüğünü ve en az 15 kişinin yaralandığını söyledi. Saldırının hedefinde Yüksek Öğrenim Bakanlığı binası vardı.

Bir görgü tanığı, saldırganların bakanlık binasının duvarlarına bıraktıkları bomba yüklü aracı patlattıktan sonra binaya girdiğini ve ateş açtığını söyledi. Binanın iki katını ele geçiren saldırganlar, Somali güvenlik güçleri ve Afrika Birliği askerleriyle girdikleri yoğun çatışma sonunda binadan püskürtüldü.

Somalili yetkililer olayda sekiz sivilin, yedi saldırganın, iki Somali güvenlik gücünün ve bir Afrika Birliği askerinin öldüğünü açıkladı.

Saldırı El Şebap’ın daha önce de gerçekleştirdiği bombalı ve silahlı saldırıların bir tekrarı. Örgüt Somali hükümetini devirerek ülkede bir şeriat devleti kurmak istiyor.

Bu ay içinde Kenya’nın Garissa Üniversitesi’ne saldıran El Şebap kampüste 148 kişiyi öldürmüş ve saldırının Kenya ordusunun Somali’deki operasyonlarına misilleme yapıldığını açıklamıştı.

Somali’de hükümet 11 El Şebap sorumlusunun başına ödül koydu. Bu kişilerin arasında örgütün liderinin yanı sıra Kenya’da gerçekleştirilen saldırıyı planlayan ve Dulyadin ismiyle de tanınan Muhammed Mahmut var.

Hükümet örgüt lideri Ahmet Ömer Ebu Ubeyde’nin yakalanması için 250 bin dolar, diğer 10 militan için ise 100 bin ile 150 bin dolar arasında ödül verileceğini duyurdu.

XS
SM
MD
LG