Erişilebilirlik

Şii Milislerden IŞİD Tarzı Videolar


Şii Milislerden IŞİD Tarzı Videolar
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:34 0:00

Kanlı sahneler, idamlar ve benzer şiddet eylemleriyle dolu videolar, sosyal medyada sıradan olay haline geldi. Toplumun gözünde bunlar kendilerini IŞİD diye adlandıran grupla özdeşleşiyor. Ama Irak kuvvetleri ve Şii milisler ele geçirdikleri toprakları geri almaya başlayınca yeni videolar yayınlanmaya başladı. Yeni videolar da eskileri kadar acımasız.

Küçük yaşta biroğlan çocuğunu IŞİD ile işbirliği yaptığı iddasıyla idam edilirken gösteren video, Iraklı Şii milislerin mobil telefonlarını kullanarak internete koydukları görüntülerin küçük bir örneği.

Maryland Ünüversitesi'nden Phillip Smyth, “Şii milisler bu tür olayları görüntüleyip sitelerine koyuyor. Kendilerinin de en az IŞİD kadar acımasız ve sert olduklarını göstermek istiyorlar” diyor.

Maryland Üniversitesi’nde görevli araştırmacı Phillip Smyth Iraklı Şii milislerin internet faaliyetlerini yakından izliyor: “Son birkaç aydır, 2014’ün sonbaharından beri bu tür kanlı görüntülerin sayısında büyük artış görülüyor.”

Amerikalı yetkililer gerçek olup olmadıklarının tespiti güç olan videoların son derece kaygı verici olduğunu, hergün yenilerinin yayınlanmasıyla kesin sayılarını belirlemenin zorlaştığını söylüyor.

Şii milisler açısından videolar kendilerine desteği arttırırken karşı çıkacak herkesi de korkutuyor.

Bireyler için ise videolar bir savaş ödülü alma ya da bir internet özgeçmişi yaratma açısından en kolay yol.

Phillip Smyth, “Milis gücüne katılmak isteyen biriysem büyük olasılıkla IŞİD için yaptığım işi gösteren bir kanıt ararım. ‘Ben bunu yaptım. İşte resmi’ derim” şeklinde konuşuyor.

Symth şimdilik milis liderlerden bu tür videolara fazla bir itiraz gelmediğini söylüyor.

Irak ordusu ve Şii milisler ilerlerken Irak’ta Başbakan Haydar el-Abadi’nin uyarılarının ne ölçüde etkili olacağı belli değil: “Aramıza sızarak suç işleyen, halkın güvenliğine ve malına ciddi şekilde zarar veren kişiler var. Bunlar zaferlerimizi kirletmek istiyor. Bu nedenle güvenlik güçlerine, polise, ordu ve milis komutanlarına sert emirler verdik.”

Dışişleri Sözcüsü Jen Psaki Amerika’nın bu konuda şimdiden önlem aldığını söyledi: “Geçmişte güvenilir bilgiye dayanarak bazı Irakbirimlerine desteği durdurduk.”

Ancak Şii milisler farklı çünkü çoğu İran’dan emir alıyor.

Amerika Genalkurmay Başkanı Kongre’de bu tür olaylardan kaygılandığını söyledi: “Kaybedilen toprakları geri aldıklarında misilleme ve etnik temizlik yapıp yapmayacakları belli değil.”

Phillip Smyth gibi araştırmacılar Irak’ta mobil telefonların yansıttığı durumun çok açık olduğunu söylüyor: “Hepsi son derece acımasız, son derece iğrenç bir ortamla karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. Herşey çok yakında biteceğe de benzemiyor.”

Her video, hangi tarafın daha sert olduğunu göstermek için yapılmış yeni ve dehşet verici bir propaganda niteliği taşıyor.

XS
SM
MD
LG