Erişilebilirlik

Obama'dan Asya'ya Destek Sözü


Başkan Obama Pekin'deki APEC zirvesinde Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ve eşi ile

Pekin'de düzenlenen Asya-Pasifik İşbirliği zirvesinde konuşan Başkan Obama Amerika'nın Asya'nın refah ve istikrarı için her türlü desteği vermeye kararlı olduğunu açıkladı. Obama ayrıca Çin'le yeni bir vize anlaşması yapılacağını söyledi

Pekin’de düzenlenen Asya-Pasifik İşbirliği CEO zirvesinde konuşan Başkan Obama, iş dünyası liderlerine Amerika’nın Asya’nın refahı ve istikrarı için her türlü desteği sonuna kadar sürdürme sözü verdi.

Başkan Obama, ayrıca Pazartesi günü Çin Halk Cumhuriyeti’yle yapacakları yeni vize anlaşmasını açıkladı. Yeni vize kurallarına göre her iki ülke kısa süreli turist vizeleri ile ticaret vizelerini bir yıldan Amerikan yasalarına göre en uzun olan 10 yıla çıkaracak. Öğrenci vizeleri ve öğrenci takas vizeleri de bir yıldan beş yıla çıkarılacak. Yeni anlaşma 12 Kasım'da yürürlüğe girecek.

Obama yeni vize anlaşmasıyla birlikte Washington'un “Trans-Pasifik Ortaklığı” adı altında 12 ülkeden oluşan ortaklık planını da gündeme getirdi. Plan Çin’in 12 ülkenin arasında yer almaması ve Pekin’in planladığı Asya serbest ticaret bölgesiyle rekabet etmesi nedeniyle tartışma yaratıyor.

Başkan Obama Pazartesi sabahı Çin’in başkentine indi. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve diğer Asya-Pasifik liderleri ile akşam yemeği yiyecek olan Obama’nın, ardından bir havai fişek gösterisine katılması bekleniyor.

XS
SM
MD
LG