Erişilebilirlik

"IŞİD Avrupa'da Sivillere Saldıracak"


Gizli raporları açıklayan Der Spiegel dergisi Alman Dış İstihbarat Teşkilatı'nın elindeki bilgilere dayanarak, IŞİD'in halka açık yerlerde saldırılar düzenlemeyi planladığını ve yetkililerin güvenlik önlemlerini sıkılaştırdığını bildirdi

BERLİN- Alman medyasında yer alan haberlere göre, ülkenin Dış İstihbarat Teşkilatı BND, terör örgütü IŞİD’in Batı ülkelerinde büyük bir eylem hazırlığı içinde olduğu uyarısında bulunuyor.

Konuyla ilgili gizli raporları açıklayan Der Spiegel dergisi, Dış İstihbarat Teşkilatı’nın elindeki bilgilere göre IŞİD kamuya açık yerlerde saldırılar düzenlemeyi planladığını, yetkililerin önlem alması amacıyla gerekli mercileri uyardığını duyurdu. Rapora göre, IŞİD büyük yankı uyandırmasını hedeflediği eylemi sonrasında Batılı ülkeleri Suriye ile Irak’a yönelik kara harekatına zorlamayı hedefliyor.

BND’nin elindeki bilgiler IŞİD’in hedefleri arasında Almanya’nın ön sırada yer aldığını ortaya koyuyor. Güvenlik birimleri IŞİD'in ,Haçlı ordusu’ olarak tanımladığı tüm ülkelere terör eylemleri yapılması yönünde internet üzerinden propaganda çalışmalarında bulunduğunun altını çiziyor.

Öte yandan Bild gazetesinde yer alan bir diğer habere göre ise, Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği FIFA Başkanı Sepp Blatter, 2022 Dünya Kupası’nın IŞİD’e destek veriyor gerekçesiyle Katar’dan alınmasını planlıyor. Habere göre Blatter geçen ay Oslo’da Norveçli futbol yöneticileri ile yaptığı toplantı sırasında, bu yöndeki tavrını açıkladı, ancak tutumunun bir süre daha gizli tutulmasını istedi.

Bild gazetesi, FİFA Başkanı’nın Katar’ın IŞİD’e para yardımı yaptığını söylediğini de öne sürüyor. Konuyla ilgili haberlere göre Blatter, söz konusu haberi yalanladı ve şampiyona ile ilgili bir sorun olmadığını söyledi.

Bu arada Almanya’da IŞİD’e destek veren Selefilere karşı Holigan ve aşırı sağcıların 15 Kasım Pazar günü Hanover’de yapmayı planladığı gösteri polis tarafından yasaklandı.

İki hafta önce Köln’de bir araya gelen 5000 civarında holigan ve Neonazi, olay çıkarmış, çatışmalarda çok sayıda polis yaralanırken, aşırı sağcılar kentin ara sokaklarında da göçmen avı yapmıştı. Hanover polisi benzer olayların kentlerinde de çıkmasını engellemek için yasaklama kararı aldıklarını duyurdu. Eylemi organize edenlerin karara itiraz ederek idari mahkemeye başvurmaları bekleniyor.

XS
SM
MD
LG