Erişilebilirlik

Nobel Fizik Ödülünü Japon Bilimadamları Aldı


Nobel Fizik Ödülünü Alan Japon Bilimadamları

İki Japon ile bir Japonya doğumlu Amerika’lı bilimadamı 2014 Nobel Fizik ödülüne verimli mavi LED (ışık yayan diyot) keşifleriyle layık görüldü. Bilimadamlarının keşfettiği yüksek parlaklığa ulaşabilen ışığın ayrıca çevre dostu olduğu da açıklandı.

Nobel Kurulu Isamu Akasaki, Hiroshi Amano ve Shuji Nakamura’yı, 1990’lı yıllarda diğer bilimadamlarının başaramadığı, yarı-iletken’den ürettikleri parlak ve enerji tasarruflu ışık nedeniyle övdü.

İsveç Kraliyet Bilim Akademisi’nin Salı günü Stokholm‘dan yaptığı açıklamada “20inci yüzyılı yüksek ısı ampülleri aydınlatıyordu, 21inci yüzyılı ise LED ampülleri aydınlatacak.”dendi. Nobel Kurulu’na göre, yeni keşif, dünya doğal kaynaklarının korunmasına yardımcı olacak.

İsveç’li Fizikçi Bjorn Jonson, dünya’nın ulaşılması zor bölgelerinde yaşayan büyük bir nüfusun da LED’den yararlanabileceği kanısında.

Jonson “Dünya’da bir buçuk milyar insan elektrik kullanamıyor. Bu da bu kadar insanın akşamları karanlıkta kaldığını gösteriyor. Ancak şimdi LED teknolojisi sayesinde güneş enerjisi ile dolabilecek bir bateriyle birçok insan karanlıktan kurtulabilir.”şeklinde konuştu.

Akasaki ve Amano Japonya’nın Nagoya Üniversitesi’nden iş arkadaşıyken, Nakamura’da şu an Santa Barbara’da California Üniversite’sinde çalışmakta. Bu üç bilimadamı Nobel Ödülü olan 1.1 milyon Amerikan dolarını aralarında paylaşacaklar.

Nobel komitesi 2014 Tıp ödülünü Pazartesi günü beyinde konumlama sistemini oluşturan hücreleri keşifleri nedeniyle Amerikan-İngiliz Bilimadamı John O’Keefe ile Norveç’li Moser çiftine vermişti.

Nobel Kimya ödülü Çarşamba, Edebiyat Perşembe, Barış ödülü ise Cuma günü sahiplerini bulacak.

XS
SM
MD
LG