Erişilebilirlik

Fransız Rehinenin de Başı Kesildi


Herve Gourdel'in başını kesmeye hazırlanan Cezayirli teröristler

Irak’taki askeri operasyona katılan Fransa’yı cezalandırmak için öldürülen Herve Gourdel’in infaz görüntüleri “Fransız hükümetine kanlı mesaj” başlığıyla yayınlandı

PARİS- Tatile gittiği Cezayir’de “Halife’nin Askerleri” adlı cihatçı örgüt tarafından kaçırılan dağcı Herve Gourdel, kafası kesilerek öldürüldü. Irak’taki askeri operasyona katılan Fransa’yı cezalandırmak için öldürülen Gourdel’in infaz görüntüleri “Fransız hükümetine kanlı mesaj” başlığıyla yayınlandı. Fransız televizyonları infaz görüntülerini yayınlamadı.

Cezayir’de tatile çıkan dağ sporları tutkunu, Nice kentinde yaşayan, 2 çocuk babası, 55 yaşındaki Herve Gourdel, Fransa’dan operasyona katıldığı için intikam alacağını açıklayan IŞİD’in açıklamasından bir kaç saat sonra Cezayir’in doğusunda rehine alındı. IŞİD’e bağlı “Halife’nin Askerleri” adlı grup, Salı günü Fransa’ya bir gün süre vererek, Fransa operasyondan çekildiğini açıklamazsa Gourdel’i öldüreceklerini açıkladı. Fransa, bu tehdide karşı, Cezayir ordusuyla birlikte Gourdel’i kurtarmak için arama operasyonu başlattı. Fransa’dan beklenen açıklama gelmeyince, cihatçı örgüt, tıpkı IŞİD’in Amerikalı gazetecilere yaptığı gibi, Gourdel’in başını keserek infaz etti.

Hollande doğruladı

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, BM toplantısında katıldığı New York’da haberi doğrulayarak, tehditlere geçit vermeyeceklerini, Fransa’nın IŞİD’i yok etmeye yönelik hava operasyonlarının süreceğini duyurdu. Hollande, Fransa’ya dönüşünde Savunma Konseyi’ni toplayacağını da duyurdu.

Ağustos ayı ortalarında ortaya çıkan Halife’nin askerleri, El Kaide’den ayrılıp, IŞİD’i desteklediklerini açıklamıştı.

XS
SM
MD
LG