Erişilebilirlik

ABD: 'Rusya'nın Konvoy Göndermesi Kaygı Verici'


Pentagon sözcüsü Tuğamiral John Kirby

Pentagon Sözcüsü Tuğamiral John Kirby, bu adımın Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğünün ihlali olduğunu açıkladı. Kirby, Rusya’nın yardım konvoyu gönderme bahanesiyle başka bir ülkenin sınırlarını ihlal etme hakkı olmadığını vurguladı

Amerika, Rusya’nın Ukrayna hükümetinin onayı olmadan bu ülkenin doğusuna yardım konvoyu göndermesini “kaygı verici” bulduğunu açıkladı.

Pentagon sözcüsü Tuğamiral John Kirby, bu adımın Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğünün ihlali olduğunu açıkladı. Kirby, Rusya’nın insani yardım konvoyu gönderme bahanesiyle başka bir ülkenin sınırlarını ihlal edemeyeceğini vurguladı.

Tuğamiral Kirby ayrıca Ukrayna’da durumun gerginleşmesi durumunda, sınırda bekletilen 10 bin Rus askerinin komşusuna derhal müdahale edebilecek kapasitede olduğunun altını çizdi.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Rusya’nın izinsiz yardım konvoyu göndermesini, Ukrayna’nın bir bölgesinin “doğrudan işgali” olarak niteledi. Benzer bir açıklamayı Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko da yapmıştı. Rasmussen, bu gelişmenin yalnızca bölgesel krizi derinleştireceği uyarısında bulundu.

NATO Genel Sekreteri ayrıca Moskova’nın topçu birliklerini “Rus personeliyle birlikte” Ukrayna’ya kaydırdığını ve bunlarla Ukrayna birliklerine ateş açıldığını bildirdi. Rasmussen bunun Rusya’nın çatışmalara doğrudan dahil olduğunun ilk büyük kanıtı olduğunu belirtti.

Moskova’nın gönderdiği yardım konvoyunun ilk grubu, Ukrayna’da çatışmalardan en çok etkilenen kentlerden biri olan Luhansk’a ulaştı. Konvoyun, Ukrayna hükümetinin arama izni olmadan sınırı geçtiği bildiriliyor.

Poroşenko: 'Bu bir işgal'

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Rusya’yı uluslararası hukuku çiğnemekle suçladı. Ukrayna Dışişleri Bakanı da Rusya’nın attığı adımların “doğrudan işgalden farksız” olduğunu belirtti ve konvoya hava saldırılarıyla müdahale edebileceklerinin sinyalini verdi.

Avrupa Birliği de Moskova’nın Ukrayna sınırlarını ihlal ettiğini bildirdi ve konvoyları derhal geri çekme talimatı verdi.

Rusya'nın Ukrayna hükümetinin iznini almadan gönderdiği kamyonlar
Rusya'nın Ukrayna hükümetinin iznini almadan gönderdiği kamyonlar

Rusya’nın gönderdiği 200 kamyondan oluşan konvoy, günlerdir Ukrayna sınırında bekletiliyordu. Konvoyun gıda, su ve diğer yardım malzemeleri taşıdığı bildiriliyor. Moskova, konvoyun sınırdan geçişi için Kiev hükümetinin ağır bürokratik prosedürlerini beklemekten yorulduğunu bildirdi. Bununla birlikte Ukraynalı yetkililer, yardım konvoyunun Moskova yanlısı ayrılıkçılara silah yardımı yapılmasını sağlayacak ya da Rusya’nın topyekun işgalinin kapısını açacak bir “Truva atı” gibi kullanılmasından kaygı duyuyor.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi, güvenlik garantileri verilmediği için konvoya eşlik etmeyi reddetti.

Konvoyun kısmen ulaştığı Luhansk’ta halk, haftalardır ayrılıkçıların Ukrayna ordusunun saldırılarına direniş gösterdiği kentte mahsur kalmış durumda.

Bu arada Almanya Başbakanı Angela Merkel, Cumhurbaşkanı Poroşenko’ya destek vermek amacıyla yarın Kiev’e gidiyor.

XS
SM
MD
LG