Erişilebilirlik

Rusya Batı'dan Gıda İthalini Yasakladı


Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev gıda ürünleri ithal yasağını açıklarken

Başbakan Medvedev, Rusya'ya yaptırım uygulayan Amerika, Avrupa ve diğer Batılı ülkelerden et, meyva, sebze, süt ve diğer süt ürünleri ithalinin bir yıl süreyle yasaklandığını açıkladı

Rusya hükümeti Ukrayna krizi nedeniyle kendisine uygulanan yaptırımlara misilleme olarak Amerika, Avrupa Birliği ve diğer Batılı ülkelerden gıda ürünleri ithalini yasakladı.

Yasaklar Başbakan Dmitri Medvedev tarafından Moskova’da açıklandı. Yasaklanan ürünler arasında et, meyva, sebze, süt ve sütlü mamüller bulunuyor. Kanada, Avustralya ve Norveç de yasağa dahil edildi.

Medvedev, yasağın bir yıl süreceğini de açıkladı. Uzmanlar, yasağın ithal mali gıda ürünlerine büyük ölçüde bağımlı Rusya’da tüketiciler için zararlı olabileceğini belirtiyor.

Medvedev, Moskova’nın Avrupa’dan Asya’ya sefer yapan Batılı hava yollarına rus pava sahısını kullanma yasağını getirmeyi düşündüklerini de söyledi.

Öteyandan NATO, Çarşamba günü Rusya’nın insani yardım ya da barış gücü kisvesi altında Ukrayna’nın doğusuna askeri operasyon düzenleyebileceği uyarısında bulundu.

NATO sözcüsü Oana Lungescu yaptığı açıklamada Ukrayna sınırında tank ve uçaklarla desteklenen kara birliklerinin sayısı 20 bin’e ulaştığını ve Rusya’nın ne yapacağını bilmemekle birlikte bu gelişmeden büyük kaygı duyduklarını belirtti.

NATO yetkilileri Rusya’nın son günlerde Ukrayna sınırındaki birliklerini ”önemli ölçüde” arttırdığını bildiriyor.

Bir ABD savunma yetkilisi Amerika’nın Sesi’ne Rusya’nın sınıra tanklar ve roket rampaları dahil daha fazla “ateş gücü”yığdığını açıkladı.

XS
SM
MD
LG