Erişilebilirlik

Güney Afrika Seçimleri İktidardaki ANC'nin


Son 20 yıldır iktidarda bulunan Afrika Ulusal Kongresi, parlamentodaki sandalyelerin büyük çoğunluğunu kazandı. Bu kazanım, Jacob Zuma’nın beş yıl daha cumhurbaşkanlığı görevini de güvenceye aldı

Güney Afrika Cumhuriyeti’nde yapılan seçimleri iktidar partisi Afrika Ulusal Kongresi (ANC) kazandı. Cumhurbaşkanı Jacob Zuma, seçim zaferini “partisinin 20 yıllık icraatının güçlü tescili” diye tanımladı.

Afrika Ulusal Kongresi, parlamentodaki sandalyelerin büyük çoğunluğunu kazandı. Bu kazanım, Jacob Zuma’nın beş yıl daha cumhurbaşkanlığı görevini de güvenceye aldı.

Zuma, ANC’nin özellikle Güney Afrika’daki yoksullar ve işçi sınıfı için “tek doğru umut” olmaya devam ettiğini açıkladı, önümüzdeki dönem de partinin, halkın yaşam standartlarını yükseltmek için çabalayacağını söyledi.

ANC parlamentodaki sandalyelerin 249’unu alırken, en yakın rakibi Demokratik İttifak 89 sandalyede kaldı. Ekonomik Özgürlük Savaşçıları (IFP) adlı aşırı solcu yeni parti de 25 sandalye kazandı.

Polis bugün erken saatlerde IFP’nin usulsüzlük ihbarında bulunduğu Johannesburg’un bir semtinde 59 kişiyi göz altına aldı. Öfkeli göstericiler, yollara barikat kurdu ve otomobil lastiği yaktı.

IFP lideri Julius Malema, hiçbir seçimin mükemmel olmadığını söyledi ve seçmenlerini sonuçları kabul etmeye çağırdı. Malema ayrıca ANC’ye oy verenleri yolsuzluk ve yozlaşmaya katkıda bulunmakla suçladı.

Afrika Ulusal Kongresi, ırkçı rejimin sona erdiği 1994’ten bu yana Güney Afrika Cumhuriyeti’ni yönetiyor. Ancak parti çok sayıda yolsuzluk iddialarıyla çalkalanıyor. Ayrıca ANC’nin milyonlarca Güney Afrikalı siyahı yolsuzluktan kurtarma vaadini tutamaması da büyük eleştiri alıyor.

Eleştirilere rağmen ırkçı rejimi sona erdiren ilk siyah cumhurbaşkanı Nelson Mandela’nın geçmişte liderliğini yaptığı parti, halkın büyük desteğini alıyor.

Seçimlere katılım oranının yüzde 73 olduğu ve 18 milyon kişinin oy kullandığı bildirildi. Seçim yetkilileri, oylamanın serbest, adil ve şeffaf ortamda geçtiğini belirtiyor.
XS
SM
MD
LG