Erişilebilirlik

Ukrayna'da Rehin AGİT Gözlemcileri Serbest


ABD Dışişleri Bakanı, Rusya yanlısı ayrılıkçılar tarafından rehin tutulan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü gözlemcilerinin bırakılmasını olumlu bir gelişme olarak niteledi, ama gerginliği azaltmaya yetmediğini bildirdi.

Kongo’nun başkenti Kinşasa’da açıklama yapan John Kerry, Ukrayna’da devlet binalarını işgal eden ayrılıkçılara Rusya’nın desteğini kesmesi gerektiğini söyledi.

Kerry bu açıklamasından önce Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’la bir telefon görüşmesi yaptı. Görüşmeyle ilgili olarak Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Ukrayna’nın ayrılıkçılara karşı başlattığı operasyona son vermesi için Rusya’nın Amerika’dan, Kiev hükümeti üzerindeki nüfuzunu kullanmasını istediği bildirildi.

Rusya yanlısı ayrılıkçılar rehin tuttukları yedi AGİT gözlemcisini ve beş Ukraynalı yardımcılarını bugün serbest bıraktı. Gözlemci heyeti, bir hafta önce casus oldukları gerekçesiyle Slovyansk kentinde rehin alınmıştı.

İsyancıların lideri, Slovyansk’ta güvenlik durumunun azalmasından dolayı AGİT heyetini serbest bıraktıklarını açıkladı.

Heyet, Ukrayna, Rusya, Avrupa Birliği ve Amerika’nın iki hafta önce Cenevre’de vardığı ve Ukrayna’daki gerginliği azaltmayı amaçlayan anlaşma uyarınca AGİT’i görevlendirmişti. Viyana merkezli örgütün gözlemcileri, Ukrayna’nın Rusça konuşulan doğu ve güney bölgelerinde anlaşmaya uyulup uyulmadığını denetlemek üzere gönderildi.

Rusya yanlısı silahlı militanlar, Ukrayna’nın doğusunda bir dizi kilit tesis ve devlet binasını işgal etmiş durumda. Donetsk’teki isyancılar 11 Mayıs’ta Rusya’ya bağlanmak üzere referandum düzenleyeceklerini bildirdi.

Bu arada Ukrayna’daki geçici hükümet, dün Odesa’da iki günlük yas ilan etti. Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Kiev hükümeti yandaşları arasında çıkan çatışmaların ardından bir binada yangın çıkması sonucu 42 kişi hayatını kaybetmişti.

Ukrayna’nın güney ve doğu kesimlerinde haftalardır devam eden gerginlik, ilk kez Odesa’ya sıçradı.

Moskova’da Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in sözcüsü Ukrayna hükümetinin Slovyansk’a başlattığı askeri operasyonu “yasadışı” olarak niteledi. Sözcü, Ukrayna hükümetini Cenevre anlaşmasını kurtarmak için son umutları tüketmekle suçladı.

Putin, önceki gün Ukrayna hükümetinden Rusya sınırı yakınındaki bölgeden tüm birliklerini çekmesi talebinde bulunmuştu.

Washington’da dün bir araya gelen Başkan Barack Obama ve Almanya Başbakanı HemıngAngela Merkel, Rusya’ya ek yaptırım uyarısında bulundu.
XS
SM
MD
LG