Erişilebilirlik

Küba Twitter’ı 'Gizli Operasyon' mu?


Associated Press’in verdiği habere göre Amerikan hükümeti Küba’da siyasi kriz çıkarmak için bir sosyal iletişim programını finanse etti

Programın “Küba Twitter”ı­ diye adlandırılan SMS sistemi Küba’nın İnternet kısıtlamalarını aşmasını sağlamış.

Sistem, programın arkasında Amerikan hükümetini bilmeyen on binlerce kişi tarafından kullanılmış. AP’nin haberine göre program iki yıl sürmüş.

Haberde programın Amerikan yasalarına uygun olup olmadığının anlaşılamadığı belirtiliyor. Amerikan yasalarına göre yapılacak herhangi bir gizli operasyon, Kongre’nin haberdar edilmesini ve Başkan’ın onayını gerektiriyor. AP’nin haberinde USAID’nin, programı kimin onayladığını açıklamadığı ve Beyaz Saray’ın haberdar olup olmadığını belirtmediği bildirildi.

Küba hükümeti olayla ilgili açıklama yapmaktan kaçındı.

AP olayla ilgili detayların USAID’nin gizli operasyonlar düzenlememe konusundaki iddialarına ters düştüğünü bildirdi. Haberde kurumun dünyanın yoksul bölgelerine yardım götürme çalışmalarına sekte vurabileceğini belirtildi. Yardım çalışmaları güvene ve çalışmaların yapıldığı ülke hükümetlerinin desteğine gereksinim duyuyor.

Habere göre adını Küba’nın sinekkuşunun şakımasından alan “ZunZuneo” adıyla da anılan program, Amerikan hükümeti için çalışan Alan Gross’un tutuklanmasının sonrasında başlatılmış. Gross, başka bir USAID görevi çerçevesinde, yalnızca hükümetlerin kullandığı ve internete erişimi genişleten cihazlarla ülkeye girdikten sonra tutuklanmıştı.

ZunZuneo iki yıl içinde 40 bin aboneye ulaşmış. Ancak belgeler Kübalı yetkililerin SMS’leri takip etmeye başlaması ve sisteme girmeye çalışması üzerine, Amerika’nın programı Eylül 2012’de sonlandırdığını gösteriyor.
Haberle ilgili açıklama yapan Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, programın gizli operasyon olmadığını söyledi. Amerika’nın Küba gibi kolaylık sağlamayan ülkelerdeki çalışmalarında gizliliğe önem verdiğini belirten sözcü, bunun hem çalışanlar hem de halk için önemli olduğunu söyledi.
XS
SM
MD
LG