Erişilebilirlik

FED'in Yellen Başkanlığında İlk Toplantısı


ABD Merkez Bankası'nın ilk kadın başkanı Janet Yellen
Amerika Merkez Bankası (FED) Janet Yellen başkanlığındaki ilk toplantısını yapıyor. İki günlük toplantı sonrasında FED’in varlık alımlarında üçüncü kez azaltmaya gitmesi bekleniyor. Bankanın bugün sona erecek toplantılar sırasında faiz oranlarını ne zaman değiştireceği konusuna da yeni bir bakış getirceği tahmir ediliyor.

Merkez Bankası, 85 milyar dolarlık varlık alımlarında iki kez 10’ar milyar dolarlık kesintiye giderek 65 milyar dolara indirdi. Bazı çevreler bankanın bu kez de yine 10 milyar dolarlık kesintiye gitmesini bekliyor.

Yellen, Senato’da atamasını onaylayacak senatörlere verdiği bilgilerde selefi Ben Bernanke’nin başlattığı varlık alımlarını aşamalı olarak azaltma politikasını devam ettireceğini söylemişti.

Ancak bugüne kadar temel faiz oranlarını sıfıra yakın düzeyde tutan FED’in, bundan sonra faizlerde nasıl bir yol izleyeceği, varlık alımların politikası kadar netlik kazanmış değil. 2012 Aralık ayından bu yana FED, işsizlik oranı en az %6,5’e düşene kadar ve enflasyon hedef olarak belirlenen rakamı aşmadığı sürece kısa vadeli faiz oranlarını değiştirmeyeceğini bildirmişti.

Son işsizlik rakamları %6,7 düzeyinde. Ancak yetkililer, bu düşüşün yeni işe alımlardan çok, iş aramaktan vazgeçenlerin sayısının artmasından kaynaklandığı gerekçesiyle, ekonomide istenen canlılığa hala ulaşılamadığını söylüyor. Bu yüzden de borçlanma maliyetlerini yükseltmeye sıcak bakmıyor.

Başkan Yellen ve diğer FED yetkilileri daha önce belirlenen işsizlik ve enflasyon hedef rakamlarını dikkate almayıp daha niteliksel göstergeleri dikkate almayı tercih edeceklerini açıklamışlardı. Ancak burada hangi niteliksel verilere bakılacağı henüz kesin değil.

FED, 2008 yılından bu yana gecelik faiz oranlarını sıfıra yakın tutuyor ve uzun vadeli faiz oranlarını düşük tutmak için de şu ana kadar da 3 trilyon dolarlık varlık alımı yaptı.
Banka, Aralık ayında ilk kez varlık alımlarını aylık 10 milyar dolar düzeyinde azalttı. Ocak ayındaki toplantıda da yine aynı miktarda azaltma kararı alındı. Ancak bunları yaparken, faiz değişikliğine gitmedi.

FED, bu ayki toplantısının sonuçlarını Türkiye saatiyle 20.00 sularında açıklayacak. Ardından Yellen, yaklaşık yarım saat sürmesi beklenen ilk basın toplantısını yapacak.

Yellen dahil birçok FED yetkilisi, istihdam, perakende satış, sanayii üretimi, ev inşaatı gibi alanlardaki kötü rakamlardan sert geçen kış koşullarını sorumlu tutuyor. Yetkililer, bu tahminleri doğru ise, kış koşullarının ortadan kalkmasıyla ekonominin daha fazla canlanabileceğini ve bu yıl sonuna doğru varlık alımlarının tamamen sona erdirebileceğini söylüyor.

Bugünkü toplantı sonrasında FED’in, enflasyon, işsizlik ve ekonomik büyümeye ilişkin son tahminlerini de açıklaması bekleniyor.
FED yetkililerinin faiz oranlarını gelecek yıl içinde çok yavaş bir şekilde yükseltmeye başlayacağı yolunda tahminler var.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 19 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:35 0:00
XS
SM
MD
LG