Erişilebilirlik

Obama: 'Ekonomik Eşitsizlik Derinleşiyor'


Başkan Barack Obama son dört yılda ekonomi toparlasa ve 8 milyon işsiz Amerikalı’ya istihdam sağlansa da ülkede ekonomik eşitsizlik durumunun büyümeye devam ettiği uyarısında bulundu

Obama, haftalık radyo konuşmasında, “herkes için fırsat eşitliği” çağrısı yaptı. Başkan, Salı günü yaptığı Birliğin Durumu konuşmasında “fırsat yaratma gündemini” dört adımda listeledi: Daha fazla istihdam, mesleki yetiştirme programları, eğitim standartlarının yükseltilmesi ve her erkek ve kadın için ‘geçinebilir’ maaş sağlanması.

Başkan Obama, bu gündemini gerçekleştirebilmesinin Kongre’yle işbirliğinden geçtiğini söylemekle birlikte, bunun mümkün olmaması durumunda tek başına hareket etmekten çekinmeyeceğini açıkladı.

Göçmenlik Reformu konusunda Kongre’yle işbirliği sinyalleri

Öte yandan Başkan, Göçmenlik Reformu konusunda ödün işaretleri veriyor. Obama Cuma günü verdiği iki ayrı demeçte, yeni reform tasarısında ülkede yaşayan 11 milyon kaçak yabancı için uzun vadede “vatandaşlık yolunu açma” ısrarından vazgeçebileceğini söyledi.

Şu ana kadar Temsilciler Meclisi’ni kontrol altında bulunduran ve Göçmenlik Reformu’nun Obama’nın geçmesini istediği şekilde kabul edilmesini engelleyen Cumhuriyetçi Partili liderler, Amerika’da yaşayan kaçak yabancıların geçmiş vergilerini ve cezalarını ödedikleri sürece yasal ikamet statüsü kazanmasına karşı olmadıklarını bildirdi. Ancak Cumhuriyetçiler, uzun vadede de olsa, bu kişilere vatandaşlık yolu açılmasının bir tür “af” olacağını savunuyor.

Geçen yıl Göçmenlik Reformu, Demokrat Partililer’in çoğunlukta olduğu Senato’dan geçmişti. Bu versiyon kaçak yabancılara, vatandaşlık yoluna uzanan 13 yıllık bir bekleme süreci öneriyor.

Obama, göçmenlik sistemini reformdan geçirecek tasarı üzerinde Cumhuriyetçiler’le anlaşma konusunda iyimser olduğunu söylüyor.

Cumhuriyetçiler, Obama’nın Göçmenlik Reformu’nda ısrar ederek, 2008 ve 2012 seçimlerinde kendisini destekleyen Latin kökenli seçmenlere yaranmak istediğini savunuyor.
XS
SM
MD
LG