Erişilebilirlik

Mısır'da Müslüman Kardeşler Davası Ertelendi


Müslüman Kardeşler'in ruhani lideri Muhammed Bedii geçen hafta tutuklandığı sırada
Müslüman Kardeşler’in ruhani lideri Muhammed Bedii ve iki yardımcısı hakkında eski Cumhurbaşkanı Mursi’nin devrilmesi öncesi şiddeti kışkırtma suçundan açılan dava başlar başlamaz ertelendi.
Yetkililer üç sanığın güvenlik nedenleriyle duruşma salonuna getirilmediğini açıkladı.
Bundan sonraki duruşmanın 29 Ekim’de yapılacağı bildirildi.

Bu arada cezaevinden tahliye edilen ve bir askeri hastanede evhapsinde tutulan eski Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, hakkında açılan bir başka dava nedeniyle mahkeme önüne çıkarıldı. Mübarek, devrilmesiyle sonuçlanan 2011 yılındaki ayaklanma sırasında göstericilerin ölümüne sebebiyet verme suçundan yeniden yargılanıyor.

Öteyandan Cumartesi günü Mısırlı yetkililer, beş gün kapalı tuttukları Gazze sınırını yeniden açtı.
Sınırın kapalı tutulmasından dolayı binlerce Filistinli, Mısır’daki hastanelere ya da okullarına gitmek için Refah sınır kapısında bekliyordu. Aynı şekilde sınırın karşı tarafında da yüzlerce Filistinli Gazze’deki evlerine gitmek için bekledi.
Mısırlı yetkililerin sınır kapısını ne kadar açık tutacakları bilinmiyor.

Gazze’deki Hamas liderleri, Mısır’da askeri yönetimin destek verdiği geçici hükümetle gergin ilişkiler yaşıyor. Mısırlı yetkililer, Hamas’ı Sina yarımadasında faaliyet gösteren militanlara destek vermekle suçluyor. Kahire hükümeti, güvenlik kaygılarıyla Refah sınır kapısını kapatmaya karar vermişti.
XS
SM
MD
LG