Erişilebilirlik

Pakistan'da Taleban'ın İki Numaralı Lideri Öldürüldü


Veliür Rahman (ortada) iki yıl önce AP ajansının sorularını yanıtlarken
Pakistanlı yetkililer bir Amerikan insansız hava aracı saldırısında Pakistan Talebanı’nın iki numaralı liderinin öldürüldüğünü bildirdi.

Yetkililer, ülkenin kuzeybatısındaki aşiret bölgesi Kuzey Veziristan’da düzenlenen saldırıda ölen altı kişinin arasında Veliür Rahman’ın da bulunduğunu açıkladı. Rahman’ın ölümü militan grup için büyük bir darbe olacak.

Güvenlik kaynakları insansız hava aracının Miranşah kenti yakınlarındaki bir köy evine füzeler attığını bildiriyor. Afgan sınırındaki bölge Taleban ve el-Kaide militanlarının kalesi olarak biliniyor.

Taleban sözcüsü Rahman’ın saldırıda vurulduğunu ne doğruladı ne de yalanladı.

ABD hükümeti Rahman’ın bulunduğu yer ile ilgili bilgi verenlere 5 milyon dolar ödül önermişti. Pakistan hükümeti ise Taleban liderinin başına 500 bin dolar ödül koymuştu.

Pakistan saldırıdan kaygı duyduğunu belirtirken bu tür olayların ters sonuç verdiğini, masum sivilleri öldürdüğünü ve ulusal egemenliği ihlal ettiğini bildirdi.

Bu, 11 Mayıs’taki Pakistan genel seçimlerinden beri ilk Amerikan insansız hava aracı saldırısı oluyor.

Yeni Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, insansız hava saldırılarını ülkesinin egemenlik hakkına tecavüz olarak tanımladı.

Başkan Barack Obama geçen hafta terörle mücadele konusunda yaptığı konuşmada insansız hava saldırılarını azaltacağını söylemişti.
XS
SM
MD
LG