Erişilebilirlik

BM Denetçileri Nükleer Görüşmeler İçin İran'da


Geçen ay İran'a başarısız bir ziyaret yapan BM nükleer denetçileri
BM uzmanları Tahran’da İran’ın nükleer programını denetleme konusunda anlaşmaya varma amacıyla yeni tur görüşmelere başladı.

Uluslararası Atom Enerji Dairesi ekibi geçen ay yaptığı görüşmelerde İran’ın nükleer tesislerine girmesini sağlayacak bir anlaşmaya varamamıştı. Görüşmeler başlarken İran Atom Enerjisi Kurumu başkanı ana nükleer tesis Natanz’a bir aydan beri gelişmiş yeni tür santrfüjler yerleştirdiklerini açıkladı.

Feridun Abbasi santrfüjlerin sadece düşük düzeyde zenginleştirilmiş uranyum üretmek için kullanılacağını söyledi.

İran Salı günü BM denetçilerine Parchin askeri tesisine giriş izni verebileceğini bildirmişti. Batılı ülkeler tesisde nükleer silah geliştirme çalışmaları yapılmasından kuşku duyuyor. İran ise Parchin konvansiyonel bir askeri tesis olduğunu ve nükleer programının tümüyle sivil amaçlı olduğunu savunuyor.

BM Güvenlik Konseyi bugüne kadar kabul ettiği karar tasarılarında İran’dan uranyum zenginleştirme faaliyetlerini durdurmasını ve BM denetçilerine nükleer tesislerine giriş izni vermesini istedi.

Yine Çarşamba günü Uluslararası Atom Enerji Dairesi, Amerika ve Avrupa Birliğinin uyguladığı yaptırımlar sonucu İran’ın geçen yıl petrol gelirlerindeki kaybının 40 milyar dolar olduğu tahmininde bulundu.
XS
SM
MD
LG