Erişilebilirlik

John Kerry: 'İran Nükleer Denetçilere İzin Vermeli'


John Kerry: 'İran Nükleer Denetçilere İzin Vermeli'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:27 0:00
Kongre’de iki partinin de desteğine sahip olan Senatör John Kerry için dünkü oturum, bakan olarak ne yapacağı konusundaydı. Kerry, Amerikan diplomasisi için önceliğin bütçe krizinin çözümü olduğunu söyledi: “Bazı ülke liderlerine, IMF’yle muhatap olmalarını, bütçelerini dengelemelerini ve ekonomik düzen kurmalarını tembihlemek zorundasınız. Ama bunlara siz sahip değilseniz tembih de zorlaşır.”

Senatör Kerry’ye göre Amerika’ya yönelik en acil tehdit, terör ve İran’ın nükleer programı. İran, nükleer programının sivil amaçlı olduğunu savunuyor. Senatör Kerry ise gerçeği denetçilerin ortaya çıkaracağını söyledi: “İran’ın nükleer silah sahibi olmasını önlemek için elimizden geleni yapmalıyız. Politikamız İran’ı kıskaç içine almak değil, nükleer silah sahibi olmasını önlemek. Zaman daralıyor.”

30 yıldır Kongre’de görev yapan Kerry, ister müttefikler, ister Amerikan karşıtları olsun, dünyada iyi tanınan bir siyasetçi. Kerry, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın barışçı değişim fırsatını kaçırdığı görüşünde.

Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio, Suriye için kapsamlı bir strateji hazırlanması gerektiğini savundu.

“Bir muhalefet forumu oluşmasına yardım etmek bizim çıkarımıza hizmet eder. Suriye konusunda o kadar dağınığız ki, Suriye muhalefeti, mücadelesini kazandığında, bize neredeyse Esad rejimine destek veren Rusya, Çin ve İran’a karşı hissettikleri kadar öfke duyacaklar.”

Kerry’ye göre Suriye’nin aniden dağılması, İsrail de dahil, komşu ülkeler için çok tehlikeli.

“Öncelikle, devlet aniden çökerse, kimse dökülen parçaları nasıl birleştireceğini bilmiyor. İkinci olarak da, o ülkedeki kimyasal silahlar açısından daha büyük bir tehlike oluşur.”

Brookings Enstitüsü uzmanı Michael O’Hanlon’a göre, John Kerry, Başkan Obama’ya dış politika konusunda Hillary Clinton kadar yardımcı olabilir: “Hillary Clinton İsrailliler’e Başkan Obama’dan daha yakındı. Aynı şey John Kerry için de geçerli. Kendisi İsrail Başbakanı Netanyahu ve diğerlerine yakın. Kerry ayrıca Afganistan ve Pakistan’la da iyi ilişkilere sahip.”

Senatör Kerry, Arap Baharı’na da değinerek gençlerin yıllar süren haksızlık ve aşağılanmaya karşı ayaklandığı bir dönemde, Amerika’nın kendine yeni bir rol belirleme zamanının geldiğini bildirdi.
XS
SM
MD
LG