Erişilebilirlik

Mısır Ordusu'na Sivilleri Tutuklama Yetkisi


Cumhurbaşkanı Mursi, kararın, Cumartesi günkü anayasa referandumu öncesinde kamu güvenliğini sağlamak amacıyla alındığını söylüyor

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Cumartesi günkü anayasa referandumu için güvenliği sağlamak amacıyla orduya sivilleri tutuklama yetkisi verdi.
Yetki, ordunun, devlet kurumlarını korumak ve kamu güvenliğini sağlamak için polise destek vermesini öngörüyor.
Mısır’daki liberal muhalefet koalisyonu Mursi’nin İslamcı müttefiklerinin hazırladığı yeni anayasaya ilişkin referandum yapılmasına karşı çıkıyor.
Ulusal Kurtuluş Cephesi’nden bir sözcü, anayasa taslağının Mısır halkını iyi temsil etmediğini belirtti. Sözcü, referanduma gitmenin ülkede daha fazla çatışmaya yol açacağını söyledi.
Koalisyon, referandumu protesto etmek amacıyla Salı günü büyük bir gösteri yapılması çağrısında bulundu. Kimi gözlemciler, Cumhurbaşkanı Mursi’nin Müslüman Kardeşler hareketinin, kendi destekçilerini oy kullanmaya teşvik etmekteki başarısının anayasa taslağının onaylanması olasılığını yükselttiği görüşünde.
Birçok Mısırlı, anayasanın şeriat kanunlarına ağırlık vermesi ve kadın haklarından hiç bahsetmemesi nedeniyle medeni hakların çiğnenmesinden korkuyor.
Mursi, Cumartesi günü, yargı dahil birçok yetkiyi elinde toplamasını sağlayacak kararnamenin bazı maddelerinin iptal edilmesini kabul etmişti.
Öte yandan Mısır’da muhalefetin önde gelen isimlerinden Uluslararası Atom Enerjisi Dairesi eski başkanı Muhammed el Baradey, Twitter üzerinden gönderdiği mesajda anayasaya karşı verilen mücadelenin evrensel hak ve değerleri korumak ve geriye değil ileriye bakmak anlamına geldiğini söyledi.
Mısır Ordusu ise siyasi krize ilişkin yaptığı ilk kamu açıklamasında tarafların farklılıklarını diyalog yoluyla çözmesi gerektiğini, zıtlaşmanın sürmesinin Mısır’ı felakete sürükleyecek karanlık bir tünele sokacağını belirtti.
XS
SM
MD
LG