Erişilebilirlik

Dışişleri Bakanı Clinton Suriye'yi Kimyasal Silah Kullanmaması Konusunda Yine Uyardı


CZECH-ENERGY/CLINTON

Clinton Suriye Hükümeti'nin halkına karşı aldığı tavrın trajik olduğunu söyledi

Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Suriye Hükümeti’nin kendi halkına karşı yaptıklarının son derece trajik olduğunu söyledi.
Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da konuşan Clinton, Amerika’nın Suriye’ye kimyasal silah kullanmaması konusundaki uyarısını yineledi. Clinton, Suriye Hükümeti’nin kimyasal silah kullanmasının ‘kırmızı çizgi’yi geçmesi olarak algılanacağını, Amerika’nın böyle bir durumda harekete geçeceğini belirtti.
Suriye’de 20 aydır süren krize doğrudan askeri müdahalede bulunmayı şimdiye kadar reddeden Batılı ülkeler, kimyasal silah kullanımına yanıt verileceğini bildiriyor.
Suriye hükümet kuvvetleri, Şam’ın banliyölerine uçak ve roketlerle saldırıları sürdürüyor. Beşar Esat karşıtları, Şam çevresinde kontrol altına aldıkları bölgeleri korumaya çalışıyor.
Öte yandan Amerika Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, NATO’nun Türkiye-Suriye sınırına Patriot füzeleri yerleştirilmesi planını kabul edeceği konusunda umutlu olduğunu söyledi. Yetkili, NATO planı kabul etse bile Patriot füzelerinin gönderilmesinin haftalar alacağını belirtti. NATO dışişleri bakanları yarın ve Çarşamba günü Brüksel’de toplanıyor.
Suriye’nin müttefiki Rusya’ysa bölgede istikrarsızlığa yol açacağı gerekçesiyle Türkiye’ye Patriot füzeleri gönderilmesi planına karşı çıkıyor. Resmi bir ziyaret için İstanbul’a giden Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan öncelikli olarak Suriye’deki kriz ve Türkiye’ye yerleştirilmesi planlanan Patriot füzeleri konularını ele alacak.
XS
SM
MD
LG