Erişilebilirlik

Öcalan’ın Çağrısıyla Açlık Grevi Bitti


Açlık grevine katılan BDP milletvekilleri ve Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir
PKK ve KCK davalarından tutuklu ve hükümlülerin 14 Eylül’de başlattığı açlık grevi Abdullah Öcalan’dan gelen çağrının ardından son buldu. Tutuklu Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD FED) Başkanı Zübeyde Teker, Pazar sabah saatlerinde açlık grevinin sona erdirildiğini açıkladı.

27 Temmuz 2011 tarihinden bu yana avukatlarıyla bir araya gelmesi engellenen PKK lideri Abdullah Öcalan, önceki gün uzun bir sürenin ardından kardeşi Mehmet Öcalan’la İmralı adasında görüştü. Görüşme sonrası PKK liderinin mesajını kamuoyuna duyuran Mehmet Öcalan, ağabeyinin "ben buradan açlık grevlerinin sonlandırılması gerektiğini belirtiyorum. Artık bu eylem amacına ulaşmıştır" dediğini aktardı.

Abdullah Öcalan: açlık grevini içeridekiler değil dışarıdakiler yapmalı

Mehmet Öcalan’ın verdiği bilgiye göre Abdullah Öcalan, '”açlık grevi içerdekilerin işi değil. Bunu dışarıdakilerin yapması gerekiyordu. Yapılması gerekiyorsa bunu dışarıdakiler yapmalıdır. Artık bu eylem amacına ulaşmıştır. Bu eylem benim için çok anlamlıdır. Özellikle bu eylemin zindanlarda gelişmesi benim için çok çok anlamlıdır. Ve yerini bulduğu kanısındayım” dedi.

Kardeşi aracılığıyla “gece gündüz Kürt sorunun çözülmesi için çaba içerisinde” olduğu mesajını ileten PKK lideri, sayıları onbini bulan PKK ve KCK tutuklularının serbest bırakılması ve Kürt sorunun çözüme kavuşturulması için yalnız BDP ve Demokratik Toplum Kongresi’nin değil tüm STK’ları ve demokratları göreve çağırdı.

Açlık grevi eylemcileri adına konuşan avukat Deniz Kaya, 12 Eylül'den beri PKK lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin kaldıırlması, anadilde savunma ve Kürtçe’nin resmi dil olarak kabul edilmesi amacıyla başlatılan açlık grevinin bitirildiğini açıkladı. Kaya, “önderliğimizin yaptığı çağrıyı esas alıyor ve 18 Kasım 2012 tarihinden itibaren eylemimizi sonlandırıyoruz. Önümüzdeki süreç içinde Öcalan’a gösterilecek yaklaşım ve müzakere sürecinin somutluk kazanması takipçisi olacağımız temel konulardır” dedi.

KCK: Öcalan çözümden yana irade koydu sorumluluk hükümette

Fırat Haber Ajansı ANF’ye bir açıklama yapan KCK ise Öcalan’ın açıklamasına destek verdi. Açıklamada “biz de hareket olarak Öcalan’ın bu çağrısına tam olarak uyacağımızı belirtiyor ve bu temelde direnişte olan tüm yoldaşlarımızın eylemlerine son vermesini istiyoruz" dedi.Eylemin amacına ulaştığını belirten KCK yönetimi, Öcalan'ın bir kez daha çözümden yana iradesini ortaya koyduğu belirterek bundan sonra sorumluluğun devlet ve AKP hükümetinde olduğu vurguladı.

Açlık grevinin sona erdirilmesinin ardından Muş’un Bulanık İlçesi’nde milletvekilleri Sırrı Sakık ve Pervin Buldan’la miting düzenleyen BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, eylemin devlete şantaj yapmak amacı gütmediğini meşru ve yasal talepleri dile getirmeyi hedeflediğini söyledi.

BDP lideri: Kürdistan’da özerklik kimseye bir şey kaybettirmez

Demirtaş, “eğer Kürt halkı alanlarda meydanlarda olmayıp taleplerine sahip çıkmasaydı, onlar zindanlardan tabut çıkarmaya çalışıyorlardı. Sayın Öcalan bir çağrı yaparak açlık grevinin sonlanmasını istemesi üzerine bu sabah açlık grevleri sonlandırıldı. Bu saatten sonra Başbakanın meseleyi daha ciddi ele alması lazım. Kürt sorunu birilerinin kaybetmesi birilerinin kazanması sorunu değil. Kürt sorunu hep birlikte bütün Türkiye’nin kazanacağı şekilde çözülebilecek bir sorundur. Kürtler Kürdistan'da kendini özerklikle yönetince kimse kaybetmez.” dedi.

Arınç: Biz rica ettik açlık grevi son buldu

Açlık grevinin son bulması hükümet cephesinde de olumlu karşılık buldu. Kararı sevinçle karşılayan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, hükümetin çabalarının sonuç verdiğini söyledi. Arınç, “kendilerini bu eylemlere itenlere karşı direnmelerini, kendi bireysel kararları olarak grevlerden vazgeçmelerini kendilerinden rica ettik. 'Lütfen bu eylemlere son verin' dedik. Son bir kaç gün içerisinde böyle bir sonuca ulaşılmış olmasını ben çok olumlu görüyorum” dedi.

Eylemin sona ermesiyle birlikte Siirt, Diyarbakır, Kırıkkale, Mardin’deki cezaevlerinde açlık grevlerine katılan 61 kişi tedavi amacıyla hastaneye sevkedildi.

Bir süredir açlık grevi yapan milletvekilleri Gültan Kışanak, Sabahat Tuncel, Sırrı Süreyya Önder, Adil Kurt Aysel Tuğluk ve Leyla Zana ile Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de eylemlerine son verdi.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG