Erişilebilirlik

Hollande Cezayirliler’in 1961’deki Katliamını Üstlendi


Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Fransa tarihinde ilk kez 17 Ekim 1961’de Paris’te kanlı bir şekilde bastırılan ve Cezayirlilerin cesetlerinin Seine nehrinden toplandığı Cezayir olaylarında devletin rolünü’ resmen üstlendi.

Olayları, geçtiğimiz yıl düzenlenen 50. yıldönümü anma törenlerinde cesetlerin çıkarıldığı nehre gül atarak anan Hollande, bu sene Cumhurbaşkanı olarak üç satırlık kısa bir yazılı açıklamayla tanıdı. Hollande açıklamada, “17 Ekim 1961’de bağımsızlıkları için gösteri yapan Cezayirliler kanlı bir şekilde öldürüldü. Cumhuriyet net bir şekilde bu gerçeği tanıyor. Bu trajediden 51 yıl sonra, kurbanları saygıyla anıyorum” dedi.

Aşır sağ: ‘Hollande’ın yetkisinde değil’

Hollande’ın jesti Cezayir yönetimi tarafından memnunlukla karşılanırken, Fransa muhalefetinden sert tepki gördü. Merkez sağcı Halk Hareketi Birliği (UMP) Grup Başkanı Christian Jacob, ‘Cumhuriyet’in polisini ve Cumhuriyet’i suçlamak kabul edilemez” dedi. Aşırı sağcı lider Jean Marie Le Pen de, “Ne Hollande, ne de Chirac, Fransa’nın suçlu ya da suçsuz olduğunu tanımaya yetkili değil. Bu onları 100 bin arşın aşar” diye konuştu.

İlk kez tanınan 1961 olaylarında, sokağa çıkma yasağına rağmen Cezayir’e bağımsızlık isteyen FLN militanları gösteri düzenlemiş, polis kanlı bir şekilde bastırdığı gösterilerde öldürdüğü Cezayirlilerin bir kısmını Seine Nehri’nden atmış, ertesi gün nehirden, şişerek su yüzüne çıkan yüzlerce ceset toplanmıştı.

Geçen yılki 50. yıl anma etkinlikleri sırasında Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy tek bir açıklama yapmamıştı. Yeşillerden Türkiye kökenli senatör Esther Benbassa ve arkadaşları ise, Senato’ya olayların tanınması için bir yasa önerisi vermişti. Sözkonusu yasanın önümüzdeki hafta Senato gündemine gelmesi bekleniyor.
XS
SM
MD
LG