Erişilebilirlik

ABD Başkan Yardımcıları Kozlarını Paylaşıyor


Cumhuriyetçi Başkan Yardımcısı Adayı Paul Ryan ve Demokrat Başkan Yardımcısı Joe Biden
6 Kasım başkanlık seçimleri yaklaşırken seçimlerin önemli bir aşaması da bugün tamamlanıyor.

Başkan Obama’yla birlikte ikinci kez seçilmek isteyen Başkan Yardımcısı Joseph Biden ve rakibi Cumhuriyetçi Partili Wisconsin milletvekili Paul Ryan Kentucky eyaletindeki tartışmada kozlarını paylaşacakBaşkan yardımcısı adaylarının katıldığı tartışmalar, seçimin gidişatını fazla değiştirmiyor, Ancak, unutulmaz anlar bırakabiliyor. 1988’deki seçimlerde Demokrat Partili başkan yardımcısı adayı Lloyd Bentsen’ın, Cumhuriyetçi Parti’nin başkan yardımcısı adayı Dan Quayle’a söylediği “Siz John Kennedy değilsiniz” ifadesi bu tartışmaların en unutulmazları arasında bulunuyor.

Bugünkü tartışmayı önemli yapan unsur, geçen hafta Başkan Obama’nın Cumhuriyetçi aday Mitt Romney’le geçirdiği ilk tartışmada sergilediği zayıf performans oldu. Başkan adaylarının 3 Ekim’deki ilk tartışmasının ardından kamuoyu yoklamalarında Obama’yı geriden izleyen Mitt Romney hızlı bir çıkış kaydetti. Reuters haber ajansının dün yaptırdığı kamuoyu yoklamasında Romney’e destek yüzde 45, Obama’ya ise yüzde 44 olarak verildi.

Demokrat Parti bundan dolayı Başkan yardımcısı Joe Biden’dan büyük beklenti içinde. 69 yaşındaki Biden’ın Senato’daki siyasi kariyeri, Cumhuriyetçi Partili rakibinin neredeyse yaşı kadar. Ancak 42 yaşındaki Paul Ryan da 14 yıldır Temsilciler Meclisi üyesi. İki rakibin en büyük benzerliği, ikisinin de Katolik ailelerden geliyor olması. Ancak iki adayın , yaşlılara yönelik sağlık sigortası, bütçe açığı, vergiler ve kürtaj gibi diğer sosyal sorunlardaki görüş farklılıklarını Amerikan kamuoyuna sunmaları bekleniyor. Biden’ın kontrolsüz tavırlarından dolayı zaman zaman gaflar ya da yanlış açıklamalar yaptığı biliniyor.
Kamuoyu gözünde Demokrat Partili Başkan Yardımcısı Joseph Biden’a destek, genç rakibine oranla yalnızca bir puan önde.

Bu arada Başkan Obama da geçen hafta yaşadığı yenilgiyi atlatmaya çalışıyor. Dün ABC televizyonuna demeç veren Başkan, geçen haftaki tartışmada zayıf performans gösterdiğini, yumuşak davrandığını kabullendi. Ancak Başkan, bir sonraki kozunu gelecek hafta Salı günü yapılacak ikinci tartışmaya sakladığının işaretlerini veriyor.
XS
SM
MD
LG