Erişilebilirlik

Aung San Suu Kyi'ye Kongre Altın Madalyası


Aung San Suu Kyi'ye Kongre Altın Madalyası Verilecek
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:02 0:00
Linki indirmek için

Aung San Suu Kyi 20 yıl aradan sonra Amerika’ya ilk ziyaretine başladı. Burmalı demokrasi eylemcisine, Amerika’nın siviller için en yüksek onuru olan Kongre Altın Madalyası verildi

1990 seçimlerinde Aung San Su Kyi’nin partisi ulusal oyların yüzde 59’unu, parlamentodaki sandalyelerin yüzde 81’ini almış, ancak ordu yönetime el koymuştu.

Burma’daki 21 yılının neredeyse 15’ini ev hapsinde geçiren Aung San yine de demokrasi için savaşmaktan vazgeçmedi.

Burma’ya bir daha geri dönmesine izin verilmeyeceği korkusuyla İngiltere’de ölen eşini bile son kez göremedi.

Aung San, 2008’de Burma’da insan hakları ve demokrasi için verdiği mücadele için layık görüldüğü Kongre Altın Madalyası’nı almaya gelememişti. 2007’de Dalai Lama’ya verilen ödülü alanlar arasında Martin Luther King, Papa İkinci Jean Paul, Nelson Mandela ve Winston Churchill var.

Amerika, Burma’daki durumu, Aung San’ın gördüğü muameleye göre ölçüyor.

Aung San’ın serbest bırakılması Amerika-Burma ilişkilerinin normalleşmesi yolunu açtı. Amerika, ziyaret sırasında Suu Kyi’nin Amerika-Burma ticari ilişkilerinin iyileşmesine onay vermesini bekliyor.

Burmalı muhalefet lideri, Amerika’nın Sesi’ne ticari ambargonun kalkmasını desteklediğini söyledi.

“Kendi ayaklarımızın üzerinde durma zamanımız geldi. Demokrasiye verdiği destek için Amerika’ya minnettarım. Ticari yaptırımlar işimize yaradı. Birçok kişi ambargoların Burma’ya zarar verdiğini düşünüyor ama ben buna katılmıyorum.”

Coca Cola 60 yıl aradan sonra ilk kez Burma’da iş yapmaya başladı.

Visa, Mastercard ve Chevron gibi şirketler kaynakları zengin 60 milyonluk bu ülkede iş yapmak için oldukça hevesli.

Derek Mitchell: “Amerikan şirketlerinin ekonomiye katkısının sorumlu yatırımcılık ve işletmecilik için örnek oluşturacağına, Burma’nın ekonomik kalkınmasına, halkın refah düzeyinin yükselmesine ve reformların ilerlemesine katkıda bulunacağına inanıyoruz.”

Aung San Suu Kyi, iki hafta boyunca Amerika’da diplomatik görüşmelerde bulunacak, Amerika’daki Burma toplumuyla görüşecek.
XS
SM
MD
LG