Erişilebilirlik

Hollywood'un Ünlülerinden Nora Ephron Artık Yok


Hepimizin çok sevdiği filmlerde imzası bulunan film yapımcısı Nora Ephron, geçtiğimiz günlerde hayata veda etti. 71 yaşInda olan Ephron kan kanseriydi. Oscar ödüllerine de birkaç kez aday gösterilen ve uzun yıllar gazetecilik yapan Nora Ephron aynı zamanda roman ve oyun yazarıydı.

Nora Ephron, romantik komediler ve güçlü kadın karakterleri olan filmleriyle sinema dünyasında büyük iz bıraktı. En ünlü filmlerinden biri 1989’da gösterime giren When Harry Met Sally idi. Bu film Ephron’a Oscar adaylığı getirdi.

Dört yıl sonra Ephron, Sleepless in Seattle filmiyle yeniden Oscar adayı oldu. Filmde Amerika’nın batı yakasında yaşayan boşanmış bir babanın doğudaki New York’ta yaşayan bir genç kadınla tanışma öyküsünü anlatır Nora Ephron. Ephron, bu filmin yönetmenidir de aynı zamanda.

Ephron’un ilk işi Newsweek dergisinde idari bir görevdi.

Ephron’un ilk senaryosu, bir nükleer tesiste radyasyon sızıntısının nedenini soruştururken kuşkulu koşullarda ölen Karen Silkwood’un hikayesini anlatıyordu.

Hollywood’da genelde senaryo yazarları fazla tanınmaz. Ancak öyküleri gişe rekorları kırınca, Nora Ephron büyük ün kazandı.

Ünlü aşçı Julia Child’la ona hayran bir blog yazarının yaşamını anlattığı, 2009 yılında gösterime giren Julie and Julia Ephron’un son filmi oldu.

Nora Ephron’un ölümü, hastalığını gizli tuttuğu için sevenlerini çok şaşırttı ve üzdü.
XS
SM
MD
LG