Erişilebilirlik

Mahkeme Arizona Göçmenlik Yasasını Kısmen İptal Etti


Amerika Anayasa Mahkemesi Arizona eyaletinin son derece katı hükümler içeren göçmenlik kanunun büyük bölümünü iptal etti, ancak tartışmalı maddelerden birinin geçerliliğine karar verdi.

Yüksek Mahkeme, Arizona eyaletinde kabul edilen göçmenlik yasasının öngördüğü şekilde, polisin şüphe uyandıran durumlarda durdukları şahısların göçmenlik belgelerini kontrol edebileceğini kararlaştırdı.

Ancak Mahkeme, Arizona eyaleti göçmenlik yasasının üç maddesini iptal etti. Mahkeme, göçmenlerin yanında kayıt belgelerini bulundurmamasını suç sayan; çalışma izni olmayan göçmenlerin iş aramasını suç kapsamına alan ve polise sınır dışı edebileceklerine inandıkları göçmenleri tutuklama hakkı tanıyan maddeleri iptal etti.

2010 yılında Arizona Meclisi tarafından kabul edilen göçmenlik yasası Amerika’da çok ciddi tartışmalara neden olmuştu. Arizonalı yetkililer, Federal hükümetin yasadışı göçü engelleyemediğini; bu nedenle önlem almak durumunda kaldıklarını savunuyor. Ancak yasaya itiraz eden gruplar göçmenlik yasasının ayrımcılığı teşvik ettiğini – polisin özellikle Latin Amerika kökenli insanlara odaklanacağı uyarısında bulunuyordu.

Yasaya itiraz eden Obama yönetimi yetkilileri de yasadışı göçle mücadelenin federal hükümetin yetki alanında olduğunu, eyaletler tarafından uygulanamayacağını sauvnuyordu.

Anayasa Mahkemesi yasayı büyük ölçüde iptal eden kararında yasadışı göçle mücadelenin federal hükümetin yetki alanında olduğuna hükmetmiş oldu.

Başkan Barack Obama bu ay bir kararname yayınlayarak yasa dışı göçmenlerin çocuklarının sınır dışı edilmesi uygulamasına son verdi.

Göçmenlik mesesi 2012 başkanlık seçimlerinin önemli konularından biri olarak görülüyor.

Obama’nın müstakbel rakibi eski Massachusetts valisi Mitt Romney federal hükümetinin yetersiz kaldığı durumlarda eyaletlerin sınırları korumak için önlem alabileceğini savundu ve başkanı göçmenlik konusunda bir plan hazırlamamakla suçladı. Obama da Yüksek Mahkemenin kararını övdü ve son gelişmelerin Amerika’da göçmenlik reformuna gidilmesinin zorunlu olduğunu bir kez daha gösterdiğini söyledi.

Latin Amerika kökenli Amerikan vatandaşları 2012 seçimlerinde önemli bir seçmen kitlesi olarak öne çıkıyor.
XS
SM
MD
LG