Erişilebilirlik

İspanya'ya Kurtarma Paketi


A man uses an ATM cash point machine at a branch of the Bankia bank in Madrid, May 18, 2012.

İspanya başbakanı Mariano Rajoy, Avrupa Birliği’nin ülkesinin batık bankalarına 125 milyar dolarlık mali destek sunmasını memnunlukla karşıladı.

Rajoy hükümetinin çabalarının daha geniş bir devlet kurtarma paketini önlediğini ve ülkesinin aldığı yardımın Yunanistan, İrlanda ve Portekiz’den farklı olduğunu açıkladı.

İspanya Başbakanı, mali destek isteme kararının kolay olmadığını ancak “euronun geri dönülmez bir proje olduğu” yolunda açık bir mesaj gönderdiğini söyledi.

İspanya, uzun zamandır Yunanistan, İrlanda ve Portekiz gibi koşullu kredi almayı reddediyordu. Ancak Madrid hükümeti, sonunda borç alma yükünü arttıran uluslararası mali piyasaların baskısına boyun eğmek zorunda kaldı.

İspanya Ekonomi Bakanı Luis de Guindos, mali destek anlaşmasının İspanya ekonomisine koşullar getirmediğini ve yeni kemer sıkma önlemleri sunmadığını söyledi.


Kesin kredi miktarı İspanyol bakanlarının hesaplarının bağımsız uzmanlar tarafından incelenmesinin sona ermesinden belirlenecek.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa’nın içinde bulunduğu borç krizini çözmek amacıyla ortak para biriminin ötesine gidip bir “siyasi birlik” kurma çağrısında bulunuyor.

Merkel, Euro bölgesine üye 17 ülkenin “aşama aşama” yetkilerini Avrupa’nın denetimine devretmeleri gerektiğini söyledi. Alman televizyonuna konuşan Merkel, para birliğinin tek başına yeterli olmadığını, Euro bölgesine üye devletlerin ortak bütçe politikaları ve “siyasi birliğin üzerinde bir mali birlik” oluşturmaları gerektiğini belirtti.


Avrupa’daki ekonomik sorunlar üçüncü yılına İspanya’daki bankacılık sektöründeki kriz ve Yunanistan’da siyasi istikrarsızlıkla başladı. İspanya hükümeti ellerinde geri ödenmemiş emlak kredileriyle kalan bankaları kurtarmak için Avrupa Birliği’nden 125 milyar dolarlık bir kurtarma paketi sağlarken beklentisi beş yıldır ekonomik durgunluk yaşayan Yunanistan’da işsizlik oranı yüzde 22’ye ulaştı. Gençler arasında işsizlik oranıysa yüzde 53’e yükseldi.

XS
SM
MD
LG